«1 000 դրամների» հիմնադրամն ունենալու է 7 000 նոր շահառու և հավելյալ 50 մլրդ դրամի կարիք
«Զինծառայողների կյանքի ապահովագրության հիմնադրամին» փոխանցվող գումարների չափի՝ 1 500-ից 15 000 դրամ պրոգրեսիվ սանդղակով մեծացումը, ամբողջությամբ չի լուծում Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում զոհվածների ընտանիքներին և հաշմանդամություն ստացածներին օրենքով նախատեսված հատուցումները կատարելու հարցը:
Այդ մասին հայտարարել է Զինծառայողների կյանքի ապահովագրության հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը՝ հավելելով, որ բոլոր շահառուներին միանվագ աջակցություն տրամադրելու համար հիմնադրամը հավելյալ 50 մլրդ դրամի կարիք ունի:
Կառավարությունն Ազգային ժողով է ներկայացրել «1 000 դրամների» հիմնադրամի դրոշմանիշային վճարների հատուցման չափը պորգրեսիվ սանդղակով ավելացնելու առաջարկ: Այն ընկած է «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծի հիմքում։
«Այդ փոփոխությունը կախված է անձի եկամուտներից՝ փոխվում է դրոշմանիշային վճարների չափը՝ 1 500-ից մինչև 15 000 դրամ», - նշում է Վարուժան Ավետիքյանն ու հավելում, որ անգամ այդ պարագայում հիմնադրամը հավելյալ դրամահավաքի կարիք կունենա:
Ըստ ներկայացված նախագծի՝ մինչև 100 հազար դրամ հարկման բազայի դեպքում դրոշմանիշային վճարը կլինի 1 500 դրամ, 101 հազարից մինչև 200 հազար հարկման բազայի դեպքում՝ 3 000 դրամ, 201 հազարից մինչև 500 հազար դրամ հարկման բազայի դեպքում՝ 5 500 դրամ, 501 հազարից մինչև մինչև 1 միլիոն հարկման բազայի դեպքում՝ 8 500 դրամ, 1 միլիոն 1 000 դրամ և ավելի հաշվարկման բազայի դեպքում 15 հազար դրամ:
Գործող օրենքով յուրաքանչյուր աշխատող քաղաքացուց ամեն ամիս գանձվում է 1 000-ական դրամ:
Փոփոխությունները պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ մինչև օրս սահմանված 1 000 դրամ ամենամսյա դրոշմանիշային վճարներից ձևավորվող «Զինծառայողների կյանքի ապահովագրության հիմնադրամի» եկամուտները չեն բավարարի զոհված և հաշմված զինծառայողների ընտանիքներին օրենքով սահմանված հատուցումներ տրամադրելու համար:
Ղարաբաղյան երկրորդ պատերամզի հետևանքով կտրուկ աճելու է հիմնադրամի շահառուների քանակը: «Ըստ մեր ունեցած տվյալների՝ հիմնադրամը կարող է ունենալ շուրջ 7 000 նոր շահառու: Մենք գիտենք մոտ 2900 զոհերի, 1500 անհայտ կորածների (որոնց մեջ կարող են լինել նաև գերի ընկածները), ինչպես նաև 8300 վիրավորների մասին, որից մինչև 2500-ը կարող է ունենալ տարբեր աստիճանի հաշմանդամություն և դառնալ մեր շահառուն», - ներկայացրեց մոտավոր պատկերը Ավետիքյանը:
Նա հույս ունի, որ մինչև տարեվերջ հիմնադրամը կկարողանա հատուցում տրամադրել շուրջ 700 ընտանիքի: «Գործընթացը ժամանակ է պահանջում: Հատուցման համար դիմումի ներկայացման պահից մինչև դրա հաստատումը տևում է մոտ 3-4 շաբաթ», - ասաց նա՝ հավելելով, որ դրոշմանիշային վճարների ավելացման արդյունքում հիմնադրամը լավագույն դեպքում տարեկան կտրվածքով կկարողանա ներկայիս 7,5 մլրդ դրամի փոխարեն հավաքագրել 23 մլրդ դրամ:
Այս թիվը, սակայն կարող է միայն բավարարել բոլոր շահառուներին առաջիկա 20 տարիների համար ամեսական 100-300 հազար դրամի (կախված հաշմանդամության աստիճանից) հատուցումները տրամադրելու համար: Սակայն բոլոր 7000 նոր շահառուներին 5-10 մլն դրամի միանվագ վճարումների կատարման համար հիմնադրամին անհրաժեշտ է հավելյալ 50 մլրդ դրամ, որը Ավետիքյանի խոսքով, փորձելու են հավաքագրել դրամահավաքների միջոցով և գործարար համայնքի աջակցությամբ:
Մինչև Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը, պաշտոնական տվյալներով հիմնադրամն արդեն 416 շահառու ուներ։ Իսկ այս պահին փոխհատուցում են տրամադրել ավելիք քան 500 զինծառայողի կամ զինծառայողի ընտանիքի: Նրանք շահառու են դարձել ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի հետևանքով:
Հիմնադրամն անհայտ կորածների ընտանիքներին 10 միլիոն դրամ է տրամադրում միանվագ, այնուհետև՝ 200-300 հազար դրամ ամսական։ Առաջին կարգի հաշմանդամություն ունեցողները ստանում են 10 միլիոն դրամ միանվագ, այնուհետև 200-300 հազար դրամ ամսական։ Երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ունեցողները ստանում են միանվագ 5 միլիոն դրամ, այնուհետև՝ 100-200 հազար դրամ։
Հիմնադրամի շահառու դառնալու և փոխհատուցում ստանալու համար պատերազմից տուժածները կամ նրանց հարազատները իրենց կարգավիճակի մասին փաստող թղթերը պետք է ներկայացնեն տեղական ինքնակառավարման մարմիններին։

«Фонд страхования жизни военнослужащих» будет иметь 7 000 новых бенефициаров и нуждается в дополнительных 50 млрд драмах
Увеличение суммы, перечисляемой «Фонду страхования жизни военнослужащих», по прогрессивной шкале от 1 500 до 15 000 драмов не решает полностью вопрос о выплате предусмотренных законом компенсаций семьям погибших во второй Карабахской войне и получивших инвалидность военнослужащих.
Об этом заявил директор Фонда Варужан Аветикян, добавив, что для предоставления единовременной помощи всем бенефициарам Фонд нуждается в дополнительных 50 млрд драмов.
Правительство представило в Национальное Собрание предложение об увеличении по корпоративной шкале размера возмещения маркировочных платежей Фонда. «Это изменение, в зависимости от доходов личности, предусматривает повышение размера почтовых платежей от 1 500 до 15 000 драмов», - отметил Варужан Аветикян, добавив, что даже в этом случае Фонд будет нуждаться в дополнительном сборе средств.
Согласно представленному проекту, при доходе до 100 тыс. драмов маркировачная плата составит 1 500 драмов, от 101 тыс. до 200 тыс. драмов - 3 000 драмов, от 201 тыс. до 500 тыс. драмов - 5 500 драмов, от 501 тыс. до 1 млн драмов - 8 500 драмов, от 1 млн – 15 драмов.
В настоящее время каждый работающий гражданин ежемесячно выплачивает в Фонд по 1 000 драмов.
Изменения обусловлены тем обстоятельством, что поступлений «Фонда страхования жизни военнослужащих», формируемых из установленных до сих пор ежемесячных платежей в 1 000 драмов, не будет хватать на предоставление предусмотренных законом компенсаций семьям погибших и ставших инвалидами военнослужащих.
После второй карабахской войны резко возросло число бенефицаров Фонда. «По имеющимся у нас данным, Фонд может иметь около 7 000 новых бенефициаров. Мы знаем о 2900 погибших, 1500 пропавших без вести (среди которых могут быть и пленные), а также о 8300 раненых, из которых 2500 могут иметь инвалидность разной степени и стать нашими бенефициарами», - представил примерную картину Аветикян.
Он надеется, что до конца года Фонд сможет предоставить компенсацию около 700 семьям.  «Процесс требует времени - с момента представления заявления на компенсацию до его утверждения проходит 3-4 недели», - сказал он, добавив, что в результате увеличения маркировочных выплат Фонд в лучшем случае сможет в годовом разрезе вместо нынешних 7,5 млрд драмов собрать 23 млрд драмов.
Эта сумма, однако, может только удовлетворить выдачу компенсаций по 100-300 тысяч драмов (в зависимости от степени инвалидности) всем бенефициарам на ближайшие 20 лет. Однако для выплаты всем 7000 новым бенефициарам единовременных пособий в размере 5-10 млн драмов Фонду необходимо дополнительно 50 млрд драмов, которые, по словам Аветикяна, попытаются собрать при содействии бизнес-сообщества.
До Второй Карабахской войны, по официальным данным, Фонд уже имел 416 бенефициаров. На данный момент компенсация была предоставлена более 500 военнослужащим или семьям военнослужащих.
Фонд предоставляет семьям без вести пропавших по 10 млн драмов единовременно, затем по 200-300 тысяч драмов ежемесячно. Инвалиды первой группы получают по 10 млн драмов единовременно, затем по 200-300 тыс. драмов ежемесячно. Инвалиды второй группы получают единовременно по 5 млн драмов, затем по 100-200 тыс. драмов ежемесячно.
Для того, чтобы стать бенефициарами Фонда и получить компенсацию, пострадавшие в ходе войны или их родственники должны представить документы в органы местного самоуправления.