Զելենսկին հաստատել է, որ մտածում է Զալուժնիին փոխարինելու մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հաստատել է, որ «մտածում է» Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարին փոխելու մասին։ Վալերի Զալուժնիի հետ ունեցած տարաձայնությունների մասին հարցին նա պատասխանել է իտալական Rai1 հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Զելենսկին միաժամանակ նշել է, որ մտածում է Զալուժնիին փոխարինելու մասին՝ Ուկրաինայի ուժային կառույցներում ավելի լայն փոփոխությունների համատեքստում։ «Ես նկատի ունեմ պետության մի շարք առաջատար պաշտոնյաների փոխարինումը, ոչ միայն ռազմական ոլորտում»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։ Նա չի ասել, թե արդյոք արդեն կոնկրետ որոշումներ կայացվել են, թե ոչ։
Զելենսկու և Զալուժնիի միջև հնարավոր տարաձայնությունները մի շարք հարցերի շուրջ՝ պատերազմի ռազմավարությունից մինչև մոբիլիզացիա, հաղորդվել են անցյալ տարվա վերջից, սակայն երկու գործիչները հրապարակայնորեն չեն քննադատել միմյանց: Զալուժնին Զելենսկու ենթական է որպես գլխավոր հրամանատար։ Գեներալը, ինչպես վկայում են բազմաթիվ սոցիոլոգիական հետազոտությունները, մեծ հեղինակություն ունի ուկրաինական հասարակության մեջ։

Rai1: Зеленский подтвердил, что думает о замене Залужного
Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил, что «размышляет» о смене главнокомандующего Вооруженными силами Украины. Он ответил на вопрос о своих разногласиях с Валерием Залужным в интервью итальянской телекомпании Rai1.
При этом Зеленский отметил, что думает о замене Залужного в контексте более широких изменений во властных структурах Украины. «Я имею в виду замену ряда руководящих лиц государства, не только в военной сфере», – сказал президент Украины. Он не сказал о том, приняты ли уже конкретные решения.
О возможных разногласиях между Зеленским и Залужным по ряду вопросов, от стратегии в войне до мобилизации, сообщается с конца прошлого года, однако публично оба деятеля друг друга не критиковали. Залужный – подчиненный Зеленского как Верховного главнокомандующего. Генерал, как свидетельствуют многочисленные социологические исследования, популярен в украинском обществе.