Զելենսկին հաստատել է առաջին F-16-ները ստանալու լուրը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հաստատել է, որ առաջին F-16 ինքնաթիռներն արդեն գտնվում են Ուկրաինայում, այս մասին հայտարարությունը  հրապարակվել է նախագահի և ռազմաօդային ուժերի պաշտոնական սոցիալական ցանցերում։
«F-16-ն Ուկրաինայում է։ Մենք դա ապահովել ենք»,- ասել է Վլադիմիր Զելենսկին։
Հաղորդմանը կցված է նախագահի օդանավական այցի տեսանյութը, որում  երևում են առաջին կործանիչները՝ արդեն Ուկրաինայի զինանշանով:
«Ես հպարտ եմ մեր բոլոր տղաներով, որոնք  որակյալ կերպով տիրապետում են այդ ինքնաթիռներին և արդեն սկսել են դրանք օգտագործել մեր պետության համար։ Շնորհակալ եմ մեր թիմին այս արդյունքի համար։ Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր գործընկերներին, որոնք  իսկապես օգնում են F-16-ի հարցում, և առաջին երկրներին, որոնք ընդունեցին ինքնաթիռի տրամադրման մեր խնդրանքը՝ Դանիային, Նիդեռլանդներին, Միացյալ Նահանգներին, և մեր բոլոր գործընկերներին, մենք գնահատում ենք ձեր աջակցությունը»,- գրել է նա։
Նախագահը ուկրաինացի օդաչուներին և ուկրաինացի մյուս պաշտպաններին մաղթել է մարտական ​​արդյունքներ բերել Ուկրաինային, որոնք կմոտեցնեն Ուկրաինայի հաղթանակը։
Ինչպես հայտնի է, վերջին օրերին մի քանի արևմտյան լրատվամիջոցներ գրել էին, որ Ուկրաինան ստացել է առաջին F-16 կործանիչները։

Зеленский подтвердил получение Украиной первых F-16
Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил, что первые самолеты F-16 уже в Украине, заявление об этом опубликовали в официальных соцсетях президента и Воздушных сил.
«F-16 в Украине. Мы обеспечили это», – заявил Владимир Зеленский.
Сообщение сопровождает видео с визита президента на аэродром, где находятся первые истребители, уже брендированные гербом Украины.
«Я горжусь всеми нашими ребятами, которые качественно осваивают эти самолеты и уже начали их использовать для нашего государства. Я благодарю нашу команду за этот результат. Я благодарю всех партнеров, которые действительно действенно помогают с F-16, и первые государства, которые акцептовали наш запрос о предоставлении самолетов – Дания, Нидерланды, Соединенные Штаты, – и все наши партнеры – мы ценим вашу поддержку! », – написал он.
Президент пожелал украинским пилотам и другим украинским защитникам приносить Украине боевые результаты, которые приблизят победу Украины.
Как известно, в последние дни несколько западных СМИ сообщали, что Украина получила первые истребители F-16.