Զելենսկին անձամբ է մեկնաբանել Մոսկվայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին առաջին անգամ մեկնաբանել է մերձմոսկովյան «Crocus City Hall» համերգասրահում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը և Ուկրաինային ուղղված Մոսկվայի մեղադրանքները։
Իր ավանդական երեկոյան տեսաուղերձում նախագահը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը գրեթե մեկ օր անց է դիմել իր երկրի բնակիչներին։
«Նրանք եկել են Ուկրաինա, այրում են մեր քաղաքները և փորձում են մեղադրել Ուկրաինային։ Նրանք խոշտանգում և բռնանում են մեր մարդկանց վրա և նրանց են մեղադրում։ Նրանք իրենց հարյուր հազարավոր ահաբեկիչներին այստեղ՝ ուկրաինական հող  են բերել, կռվում են մեր դեմ, և իրենց չի հետաքրքրում, թե ինչ է կատարվում իրենց երկրի ներսում։ Դեռ երեկ այս ամենը եղավ, և այս ոչնչություն Պուտինը, փոխանակ զբաղվի Ռուսաստանի իր քաղաքացիներով, դիմի նրանց, մի ամբողջ օր լռեց. մտածում էր, թե ինչպես դա կապի Ուկրաինային։ Ամեն ինչ բացարձակապես կանխատեսելի է»,- ասել է նա։
Զելենսկին նշել է, որ Ռուսաստանում արդեն եղել են նմանատիպ ահաբեկչություններ, և Ռուսաստանի իշխանությունները միշտ մեղադրել են ուրիշներին։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ Մոսկվայում, ակնհայտ է, որ Պուտինն ու մյուս տականքները պարզապես փորձում են բարդել ուրիշների վրա։ Նրանք միշտ գործում են նույն մեթոդներով։ Դա արդեն եղել է: Եվ պայթեցված տներ են եղել, և գնդակահարություններ,  և պայթյուններ։ Եվ նրանք միշտ մեղադրում են ուրիշներին: Նրանք եկել են Ուկրաինա, այրում են մեր քաղաքները, և փորձում են  մեղադրել Ուկրաինային։ Նրանք խոշտանգում և բռնանում են մեր մարդկանց վրա, և նրանց են մեղադրում»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Նա հավելել է, որ «հարյուր հազարավոր ռուսաստանցիները, որոնք այժմ սպանում են ուկրաինական հողում, հաստատ բավարար կլինեին ցանկացած ահաբեկչի կանգնեցնելու համար»: Եվ «եթե ռուսները պատրաստ են լուռ մեռնել «կրոկուսներում» և որևէ հարց չտալ իրենց հետախուզական ծառայություններին, ապա Պուտինը դեռ բազմաթիվ նման իրավիճակներ կփորձի շրջել  հօգուտ իր անձնական իշխանության»:

Зеленский лично прокомментировал теракт в Москве
Президент Украины Владимир Зеленский впервые прокомментировал теракт в подмосковном концертном зале Crocus City Hall и обвинения Москвы в адрес Украины.
В своем традиционном вечернем видеообращении президент обратил внимание на то, что российский лидер Владимир Путин обратился к жителям своей страны спустя почти сутки.
«Они пришли в Украину, сжигают наши города – и Украину пытаются обвинить. Они пытают, насилуют наших людей – и их обвиняют. Они сюда на украинскую землю нагнали сотни тысяч террористов своих, воюют против нас, и им все равно, что происходит внутри их же страны. Вчера еще все это произошло, и это ничтожество Путин, вместо того чтобы заниматься своими гражданами России, обращаться к ним, сутки молчал – думал, как это притянуть к Украине. Все абсолютно предсказуемо», – заявил он.
Зеленский отметил, что подобные теракты в России уже были, и российские власти всегда обвиняли других.
«То, что произошло вчера в Москве, очевидно, и Путин, и другие подонки просто пытаются свалить на кого-то другого. У них всегда одинаковые методы. Это уже было. И взорванные дома были, и расстрелы, и взрывы. И всегда они обвиняют других. Они пришли в Украину, сжигают наши города – и Украину пытаются обвинить. Они пытают, насилуют наших людей – и их обвиняют», - сказал глава государства.
Он добавил, что «сотен тысяч россиян, которые сейчас убивают на украинской земле, точно хватило бы, чтобы остановить любых террористов». И «если россияне готовы молча умирать в «крокусах» и не задавать никаких вопросов своим спецслужбам, то Путин еще не одну такую ситуацию попытается вернуть в пользу своей личной власти».