Ըստ էության՝ ԱՄՆ-ն ընդունում է, որ «Հյուսիսային հոսք»-ի պայթյուններն իր ձեռքի գործն են. Լավրով
ԱՄՆ պաշտոնյաներն իրենց հայտարարություններում, ըստ էության, ընդունում են, որ «Հյուսիսային հոսքի» պայթյուններն իրենց ձեռքի գործն են, և հաճույքով են խոսում այդ մասին։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իրականում ամերիկացի պաշտոնյաները խոստովանում են, որ «Հյուսիսային հոսք 1»-ում և «Հյուսիսային հոսք 2»-ում տեղի ունեցած պայթյուններն իրենց ձեռքի գործն էին: Այժմ նրանք նույնիսկ հաճույքով են խոսում այդ մասին»,- ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն որոշել է, որ վերջին 20-30 տարվա ընթացքում Ռուսաստանը «չափազանց լավ» է համագործակցում Գերմանիայի հետ։
«Ավելի ճիշտ՝ նա (Գերմանիան) է չափազանց լավ համագործակցում մեզ (Ռուսաստանի) հետ, և որ ստեղծվել է հզոր դաշինք՝ հիմնված մեր էներգետիկ ռեսուրսների և գերմանական տեխնոլոգիաների վրա։ Այն սկսեց սպառնալ բազմաթիվ ամերիկյան կորպորացիաների մենաշնորհային դիրքին։ Ուստի անհրաժեշտ էր այն ինչ-որ կերպ ոչնչացնել՝ ուղիղ իմաստով»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
Նա նաև նշել է. «Այստեղ մի պահ կա կապված այն փաստի հետ, որ երկրների միջև բարեկամությունը, նրանց միջև ազգային հաշտեցումը, ինչպես եղավ ռուսների և գերմանացիների միջև, դարձել է «կոկորդին մնացած ոսկոր» նրանց համար, ովքեր չեն ցանկանում, որ այս մոլորակի վրա ինչ-որ մեկը հայտնվի և մրցի այն գլխավոր հեգեմոնի հետ,ինչպիսին իրեն հռչակել է ԱՄՆ-ն»։
Հունվարի 27-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով օգնական Վիկտորյա Նուլանդն ասել է, որ «(ԱՄՆ) վարչակազմը շատ գոհ է»՝ իմանալով, որ «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարը չի աշխատի։
Սեպտեմբերի 27-ին Nord Stream AG-ն հաղորդել է «աննախադեպ ավերածությունների» մասին, որոնք տեղի են ունեցել նախօրեին «Հյուսիսային հոսք 1» և «Հյուսիսային հոսք 2» ծովային գազատարների երեք խողովակների վրա:Շվեդ սեյսմոլոգները սեպտեմբերի 26-ին երկու պայթյուն են գրանցել խողովակաշարի երթուղիների երկայնքով։ Շվեդիայի դատախազությունը նոյեմբերի 18-ին հայտարարել է, որ գազատարների վրա պայթյունները դիվերսիա են։ Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունը հարուցել է միջազգային ահաբեկչական ակտի վերաբերյալ գործ։

Лавров: власти США по сути признают, что взрывы на "Северных потоках" - их рук дело
Официальные лица США по сути признают в своих заявлениях, что взрывы на "Северных потоках" - их рук дело и говорят об этом с удовольствием. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью для информационно-просветительского урока "Разговор о важном", посвященного теме "Россия и мир".
"По сути дела, американские официальные лица признают, что взрывы, произошедшие на "Северном потоке - 1" и "Северном потоке - 2", - их рук дело. Теперь даже с удовольствием об этом говорят", - отметил Лавров в интервью, опубликованном в воскресенье на сайте МИД РФ.
По словам Лаврова, США решили, что за последние 20-30 лет Россия "слишком хорошо" сотрудничает с Германией. "Вернее, она [Германия] слишком хорошо сотрудничает с нами [Россией]. Что появился мощный альянс, основанный на наших энергоресурсах и германских технологиях. Он стал угрожать монопольному положению многих американских корпораций. Поэтому нужно было его каким-то образом разрушить, причем в буквальном смысле", - сказал глава МИД РФ.
"Здесь есть момент, связанный с тем, что дружба между странами, национальное примирение между ними, как это произошло между русскими и немцами, стало "костью в горле" тем, кто не хочет, чтобы где-то кто-то появлялся на этой планете, кто будет конкурировать с главным гегемоном, каковым объявили себя США", - добавил Лавров.
27 января заместитель госсекретаря США по политическим делам Виктория Нуланд заявила, что "администрация [США] очень довольна", зная, что газопровод "Северный поток - 2" не будет работать.
27 сентября компания Nord Stream AG сообщила о "беспрецедентных разрушениях", произошедших днем ранее "на трех нитках морских газопроводов "Северный поток - 1" и "Северный поток - 2". Шведские сейсмологи зарегистрировали 26 сентября два взрыва на маршрутах залегания трубопроводов. Шведская прокуратура 18 ноября заявила, что взрывы на газопроводах являются диверсией. Генеральная прокуратура РФ инициировала возбуждение дела об акте международного терроризма.