Ընթացիկ տարվա առաջին կեսին փոխադարձ առեւտուրը ԵԱՏՄ հնգյակում ավելացել է 5,7 տոկոսով. Միշուստին
Ընթացիկ տարվա առաջին կեսին փոխադարձ առեւտուրը ԵԱՏՄ հնգյակում ավելացել է 5,7 տոկոսով։ Այս մասին տեղեկացրել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Եվրասիական Միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստի ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ վեց ամսում ԵԱՏՄ ՀՆԱ-ն ավելացել է 4,5 տոկոսով, շնորհիվ ներմիութենական գործոնների գրանցվել է ներդրումային ակտիվության եւ պահանջարկի աճ, արդյունաբերական արտադրությունն ավելացել է 4,8 տոկոսով, գյուղտնտարտադրանքի թողարկումը՝ 3,5 տոկոսով, կատարված շինարարական աշխատանքների ծավալը՝ 4 տոկոսով։ Փոքրածախ առեւտրի շրջանառությունը ավելացել է 8 տոկոսով։ Ինչպես նշել է Միշուստինը, ներքին շուկան դառնում է ավելի նշանակալի, իսկ ազգային արժույթների բաժինը հաշվարկներում կազմել է մոտ 90 տոկոս։

Мишустин: За первую половину текущего года взаимная торговля в пятерке ЕАЭС выросла на 5.7 процентов
За первую половину текущего года взаимная торговля в пятерке ЕАЭС выросла на 5.7 процентов. Об этом сообщил премьер-министр РФ Михаил Мишустин в ходе заседания Евразийского межправсовета в расширенном составе в Ереване.
По его словам, за шесть месяцев ВВП ЕАЭС прибавил 4.5 процента, благодаря внутрисоюзным факторам зафиксирован рост инвестиционной активности и спроса, промышленное производство увеличилось на 4.8 процентов, выпуск сельхозпродукции на 3,5 процента, объем выполненных строительных работ  на 4 процента. Оборот розничной коммерции вырос практически на 8 процентов. Как отметил Мишустин, внутренний рынок становится все более значимым, а доля нацвалют в расчетах составляет порядка 90 процентов.