Յակուտիայում աշխատողներով լցված ավտոբուսը ընկել է 30 մետր բարձրությունից․ զոհվել է 13 մարդ
Հուլիսի 21-ի գիշերը Յակուտիայի «Վոստոչնայա Դենիսովսկայա» հանքի մոտ տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հետևանքով զոհվել է առնվազն 13 և վիրավորվել 20 մարդ։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարածաշրջանային վարչության և դատախազության տվյալներով՝ աշխատողներ տեղափոխող ավտոբուսը հանքը լքելու պահին դուրս է եկել ճանապարհից և ընկել 30 մետրանոց ժայռից, որից հետո շրջվել է։ Վթարի պահին ավտոբուսում եղել է 33 մարդ։
«Վոստոչնայա Դենիսովսկայա» հանքը մտնում է «Կոլմար» կորպորացիայի կազմի մեջ, որը, ինչպես գրում է «Սիբիրսկի Էքսպրես»-ը, կապ ունի Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար և Կուզբասի նախկին նահանգապետ Սերգեյ Ցիվիլյովի ընտանիքի հետ։ «Կոլմար Գրուպ» ընկերության ղեկավարը Ցիվիլյովի եղբայրն է՝ Վալերի Ցիվիլյովը։
Ներյունգրի քաղաքի դատախազությունը հետաքննություն է սկսել միջադեպի վերաբերյալ: Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ քրեական գործ է հարուցվել սպառողների կյանքի և առողջության անվտանգության պահանջները չբավարարող ծառայություններ մատուցելու հոդվածով (Քրեական օրենսգրքի 238-րդ հոդվածի 3-րդ մաս):

В Якутии автобус с вахтовыми рабочими упал с 30-метрового обрыва: Погибли 13 человек
По меньшей мере 13 человек погибли и 20 пострадали в результате дорожной аварии, произошедшей возле шахты «Восточная Денисовская» в Якутии в ночь на 21 июля.
Как сообщили в региональном управлении МЧС и прокуратуре, автобус, перевозивший рабочих, съехал с дороги на выезде из шахты и упал с 30-метрового обрыва, после чего опрокинулся. В автобусе на момент аварии находились 33 человека.
Шахта «Восточная Денисовская» входит в корпорацию «Колмар», которую связывают с семьей министра энергетики РФ, бывшего губернатора Кузбасса Сергея Цивилева, пишет «Сибирский Экспресс». Компанию «Колмар Групп» возглавляет брат Цивилева Валерий.
Прокуратура города Нерюнгри организовала проверку по факту происшествия. Следственный комитет РФ сообщил, что возбудил уголовное дело по статье об оказании услуг, не отвечающих требованиям безопасности жизни и здоровья потребителей (часть 3 статьи 238 УК).