Վրաստանը հույս ունի, որ ԵՄ-ն պատժամիջոցներ չի կիրառի Կուլևի տերմինալի նկատմամբ
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հույս է հայտնել, որ Եվրոմիությունը պատժամիջոցներ չի սահմանի Կուլևիի նավթային տերմինալի նկատմամբ, քանի որ այն չի խախտում պատժամիջոցների ռեժիմը։
«Մենք Եվրոհանձնաժողովին ամբողջական տեղեկատվություն ենք տրամադրել Կուլևիի վերաբերյալ։ Այդ տեղեկատվությունը հաստատում է, որ Կուլևիում պատժամիջոցների ռեժիմը չի խախտվում։ Սա հավաստի տեղեկատվություն է, որով մենք կիսվել ենք Եվրոմիության հետ։ Ելնելով դրանից՝ մենք հույս ունենք, որ Կուլևին չի հայտնվի պատժամիջոցների ցուցակում», — ասել է Կոբախիձեն վրացի լրագրողներին։
Ինչպես փետրվարի 9-ին հայտնել է Reuters գործակալությունը, Եվրամիությունը մտադիր է «սև ցուցակում» ներառել 42 լցանավ և առաջին անգամ պատժամիջոցներ սահմանել երրորդ երկրների՝ Ինդոնեզիայի և Վրաստանի նավահանգիստների նկատմամբ։ Դա արվում էՌուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթի շրջանակներում ռուսական նավթի հետ կապված գործողությունների համար։ Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է Կուլևիի տերմինալին, որը գտնվում է Արևմտյան Վրաստանում՝ Սև ծովի ափին։ Եվրոմիությունը ծրագրել է պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթն ընդունել մինչև փետրվարի 24-ը, սակայն, ինչպես հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտական ծառայության ղեկավար Կայա Կալասը, սահմանափակումների նոր փաթեթը չեն հասցնի ընդունել նշված ժամկետում։

В Грузии надеются, что ЕС не введет санкции против терминала Кулеви
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе выразил надежду на то, что Евросоюз не введет санкции против нефтяного терминала Кулеви, так как он не нарушает санкционный режим.
«Мы предоставили Еврокомиссии полную информацию в связи с Кулеви. Эта информация подтверждает то, что санкционный режим в Кулеви не нарушается. Это достоверная информация, с которой мы поделились с Евросоюзом. Исходя из этого, мы надеемся, что Кулеви не попадет в санкционный список», - сказал Кобахидзе грузинским журналистам.
Как сообщало 9 февраля агентство Reuters, ЕС намерен включить в черный список 42 танкера и впервые ввести санкции против портов третьих стран - Индонезии и Грузии - за операции с российской нефтью в рамках 20-го пакета санкций против РФ. Речь идет в том числе о терминале Кулеви, который находится в Западной Грузии на побережье Черного моря. Евросоюз планировал принять 20-й пакет санкций к 24 февраля, однако, как заявила глава дипслужбы ЕС Кая Каллас, новый пакет рестрикций не успеют принять к указанной дате.