Վրաստանում յոթ մարդ պատանդ է վերցրել ռուսաստացիների եւ դրամ է շորթել
Վրաստանի ՆԳՆ աշխատակիցները ձերբակալել են յոթ մարդու, որոնք պատանդ էին վերցրել Ռուսաստանի քաղաքացիների եւ նրանցից դրամ էին շորթում։ Այս մասին նշվել է գերատեսչության հաղորդագրությունում։
«Քննությունը պարզել է, որ մեղադրյալները, գազի արտահոսքը պատրվակ օգտագործելով, խաբեությամբ ուշ գիշերով մտել են Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների տուն։ Օգտագործելով սառը զենք եւ սպառնալով սպանել նրանց՝ մեղադրյալները գողացել է 2 000 դոլար, ինչպես նաեւ բջջային հեռախոսներ եւ նոութբուքեր, այնուհետեւ ծեծել են նրանց եւ պահանջել լրացուցիչ 300 հազար դոլար՝ սպառնալով սպանել նրանց, եթե չվճարեն»,- նշվել է հայտարարության մեջ։
Մի քանի ժամ անց մեղադրյալները Ռուսաստանի քաղաքացիներին նստեցրել են մեքենաներ եւ տարել Մառնեուլի մունիցիպալիտետի ուղղությամբ, ավելացրել է ներքին գործերի նախարարությունը։
Իրավապահ մարմինների աշխատակիցները ձերբակալել են կասկածյալներին Մառնեուլ եւ Գորի քաղաքներում։ Ռուսաստանի քաղաքացիներն ազատ են արձակվել։ Հետաքննությունը շարունակվում է՝ մյուս հանցագործներին բացահայտելու համար։ Ձերբակալվածների դեմ հարուցվել է քրեական գործ՝ Վրաստանի քրեական օրենսգրքի «Մի խումբ անձանց կողմից երկու կամ ավելի անձանց նախնական դավադրությամբ պատանդ վերցնելը» եւ «Կողոպուտ, որը կատարվել է բնակարան ապօրինի մուտք գործելու միջոցով՝ խոշոր չափերով գույքըզավթելու նպատակով» հոդվածներով, ինչը պատժվում է մինչեւ 14 տարի ազատազրկմամբ։

В Грузии семь человек взяли в заложники россиян и вымогали деньги
Сотрудники МВД Грузии задержали семь человек, которые удерживали в заложниках граждан России и вымогали у них деньги. Об этом говорится в сообщении ведомства.
«Следствием установлено, что обвиняемые поздно ночью обманным путем, под предлогом утечки газа, проникли в дом граждан Российской Федерации. Обвиняемые с использованием холодного оружия и угрозой убийства отняли у граждан Российской Федерации $2 тыс., мобильные телефоны и ноутбуки, после чего избили их и потребовали дополнительно $300 тыс., в противном случае угрожали их убить», - говорится в сообщении.
Через несколько часов после случившегося, обвиняемые посадили граждан России в машины и увезли в сторону Марнеульского муниципалитета, добавили в МВД.
Стражи порядка задержали предполагаемых преступников в городах Марнеули и Гори. Граждане России освобождены. Следствие продолжается с целью выявления других участников преступления. Против задержанных возбуждено уголовное дело по статьям «Захват в качестве заложника группой лиц по предварительному сговору в отношении двух или более лиц» и «Разбой, совершенный незаконным проникновением в жилище в целях завладения вещью в крупном размере» УК Грузии, что карается лишением свободы до 14 лет.