Վրաստանում գործընթացները կշարունակվեն սովորականի պես, ընդդիմությունը որևէ բան փոխելու ռեսուրս չունի․ Կոբախիձե
Վրաստանում գործընթացները կշարունակվեն սովորականի պես, ընդդիմությունն ընդհանրապես որևէ ռեսուրս չունի որևէ բան փոխելու համար, այսօր հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն՝ «Վրացական երազանքի» նախընտրական շտաբի ղեկավարը, հաղորդում է NewsGeorgia-ն։
Երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ավելի վաղ հրապարակել էր տվյալներ, ըստ որոնց՝ «Վրացական երազանքը» 2012 թվականից սկսած չորրորդ անգամ հաղթել է խորհրդարանական ընտրություններում՝ հավաքելով ձայների ավելի քան 54 տոկոսը։ Ընդդիմությունը հայտարարել է կեղծիքների և արդյունքները չճանաչելու մասին.
«Մեր հաղթանակը տպավորիչ է և ակնհայտ է. Էլեկտրոնային ընտրությունների և նախընտրական աննախադեպ իրավիճակի պայմաններում ձայների մանիպուլյացիայի մասին խոսելու ցանկացած փորձ դատապարտված է ձախողման։ Իհարկե, նրանց բոլոր նման փորձերը դատապարտված են ձախողման»,- հայտարարել է Կոբախիձեն։
Ակնկալվում է, որ ընդդիմության հետագա գործողությունների ծրագրերը կհայտարարվեն այսօրվա ընթացքում:Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերջին տվյալներով, չորս ընդդիմադիր միավորումներ ընտրություններում հաղթահարել են 5 տոկոսի շեմը՝ ընդհանուր առմամբ ստանալով 37,3 տոկոս։ Դրանք են՝ «Հանուն փոփոխությունների կոալիցիան», «Միասնություն՝ հանուն Վրաստանի փրկության», «Ուժեղ Վրաստան» և նախկին վարչապետ Գախարիայի «Հանուն Վրաստանի» կուսակցությունը։ Նրանք բոլորը Գործողությունների խարտիայի մասնակիցներ են, որով նրանք պարտավորվել են Վրաստանը վերադարձնել բարեփոխումների ուղի և վերականգնել ԵՄ-ի հետ անդամակցության բանակցությունները։

Кобахидзе: Процессы в Грузии будут продолжаться в обычном режиме, у оппозиции нет ресурсов что-то изменить
Процессы в Грузии будут продолжаться в обычном режиме, у оппозиции вообще нет ресурсов что-то изменить, заявил сегодня премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе, а также глава избирательного штаба «Грузинской мечты», передает NewsGeorgia.
Центризбирком страны ранее огласил данные, по которым «Грузинская мечта» в четвертый раз с 2012 года выиграла парламентские выборы, взяв более 54% голосов. Оппозиция заявляет о фальсификациях и непризнании результатов.
«Наша победа впечатляющая и очевидная, на провал обречена любая попытка говорить о манипулировании голосами в условиях электронных выборов и беспрецедентной предвыборной обстановки. Конечно, все такие их попытки обречены на провал», - заявил Кобахидзе.
Ожидается, что планы оппозиции по дальнейшим действиям будут оглашены в течение сегодняшнего дня.  Согласно последним данным ЦИК, 5% барьер на выборах преодолели четыре оппозиционных объединения, в сумме взяв 37,3%. Это «Коалиция за перемены», «Единство ради спасения Грузии», «Сильная Грузия» и партия «Для Грузии» экс-премьера Гахария. Все они участники Хартии действий, по которой брали на себя обязательство вернуть Грузию на путь реформ и восстановить переговоры о вступлении с ЕС.