Վրաստանի միջոցով Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքի տեղափոխումն ավելի էժան է դարձել
Վրաստանը սիմվոլիկ գումար է սահմանել Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքի փոխադրման համար։ Այս մասին ասված է Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Sputnik-Գրուզիան:
2025 թվականի դեկտեմբերի սկզբին Վրաստանը մեկանգամյա և անվճար հիմունքներով ապահովել էր Ադրբեջանից իր տարածքով նավթի տարանցումը դեպի Հայաստան, սակայն հաջորդ խմբաքանակը փոխադրվել էր ստանդարտ սակագնով, ինչը դժգոհություն էր առաջացրել Հայաստանում:
Սակագների թեման դարձել է Երևանում Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Քվրիվիշվիլիի և Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի հանդիպման քննարկման առանցքային թեման։
Խուդաթյանը շնորհակալություն է հայտնել վրացի գործընկերոջը Վրաստանի կառավարության բարեկամական որոշման համար, համաձայն որի՝ Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքի փոխադրման համար սիմվոլիկ սակագնային դրույքաչափ է սահմանվել։
Հանդիպմանը նաև նշվել է, որ երկու երկրներն էլ առանձնակի ուշադրություն են դարձնում բեռնափոխադրումների և ուղևորափոխադրումների զարգացմանը։
Վրացական կողմը տեղեկատվություն է տրամադրել Վրաստանում իրականացվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծերի մասին, որոնց ամբողջական գործարկումը զգալիորեն կբարելավի երկու երկրների միջև փոխկապակցվածությունը, Հայաստանից բեռների տարանցումը և կամրապնդի Վրաստանի դերը որպես տարածաշրջանային տրանսպորտային հանգույց։
Նշվել է, որ Վրաստանի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը անվտանգ, հուսալի և մրցունակ տրանսպորտային երթուղիների զարգացումն է։

Транспортировка нефтепродуктов из Азербайджана в Армению через Грузию стала дешевле
Грузия установила символическую цену за транспортировку нефтепродуктов из Азербайджана в Армению, говорится в сообщении министерства экономики Грузии, сообщает Sputnik Грузия.
В начале декабря 2025 года Грузия разово и бесплатно обеспечила транзит нефти из Азербайджана через свою территорию в Армению, следующая партия перевозилась по стандартному тарифу, что вызвало недовольство Армении.
Тема тарифов стала главной темой обсуждения на встрече министра экономики и устойчивого развития Мариам Квривишвили с министром территориального управления и инфраструктуры Армении Давидом Худатяном в Ереване.
Худатян поблагодарил грузинскую коллегу за дружественное решение правительства Грузии, согласно которому установлена символическая тарифная ставка на транспортировку нефтепродуктов из Азербайджана в Армению.
Также на встрече было отмечено, что обе страны уделяют особое внимание развитию грузовых и пассажирских перевозок.
Грузинская сторона предоставила информацию о крупных транспортных инфраструктурных проектах в Грузии, полное введение в действие которых значительно улучшит взаимосвязанность между двумя странами, транзит грузов из Армении и укрепит функцию Грузии как регионального транспортного хаба.
Было отмечено, что одним из главных приоритетов Грузии является развитие безопасных, надежных и конкурентоспособных транспортных маршрутов.