Վրաստանի իշխանություններին ԱՄՆ եւ ԵՄ ուղղած վերջնագրերը պետք է դադարեցվեն. Պեսկով
Կրեմլն անհանգստացած է, որ ԵՄ եւ ԱՄՆ պաշտոնական հայտարարություններում վերջնագրեր են հնչում Վրաստանի հասցեին, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Մենք չենք միջամտում, բայց անհանգստանում ենք, որ ԵՄ երկրները եւ Միացյալ Նահանգները իրենց պաշտոնական հայտարարություններում երեկ վերջնագրեր են հնչեցրել Վրաստանի ներկայիս ղեկավարությանը։ Իսկ մնացածը Վրաստանի իրավապահ մամինների հոգսն է»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչպես են Կրեմլում գնահատում Վրաստանում իրավիճակի խափանման ռիսկերը՝ ընդհուպ մինչեւ նոր հեղափոխություն։
ԱՄՆ եւ ԵՄ խրատները եւ վերջնագրերը Վրաստանի ղեկավարությանը զզվելի դրսեւորումներ են, որոնք պետք է դադարեցվեն, ավելացրել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
«Այն, ինչ մենք տեսնում ենք, խրատական հայտարարություններ են, որոնք գալիս են թե՛ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, թե՛ Եվրամիությունից, որտեղ տառացիորեն վերջնագրեր են ներկայացվում Վրաստանի ղեկավարությանը։ Դրանք, իհարկե,  զզվելի դրսեւորումներ են, որոնք հակասում են միջպետական հարաբերությունների նորմերին, որոնք պետք է դադարեցվեն»,- ասել է Պեսկովը լրագրողներին։

Песков: ультиматумы грузинским властям от США и ЕС должны быть прекращены
Кремль обеспокоен, что в официальных заявлениях стран Евросоюза и США звучат ультиматумы в адрес властей Грузии, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает РИА Новости
«Мы не вмешиваемся, но мы обеспокоены тем, что страны ЕС и Соединенные Штаты Америки в своих официальных заявлениях вчера высказывали ультиматумы нынешнему руководству Грузии. А все остальное - это забота правоохранительных органов Грузии», - сказал Песков, отвечая на вопрос журналиста, как в Кремле оценивают риски раскачивания ситуации в Грузии вплоть до новой революции.
Менторские заявления и ультиматумы грузинскому руководству со стороны США и Евросоюза - это отвратительные проявления, которые должны быть прекращены, добавил представитель Кремля.
«То, что мы видим, это совершенно менторские заявления, которые идут и из Соединенных Штатов Америки, и из Евросоюза, где буквально выдвигаются ультиматумы грузинскому руководству. Это, конечно, совершенно такие отвратительные проявления, которые противоречат нормам межгосударственных отношений, которые должны быть прекращены», - сказал Песков журналистам.