Ուկրաինայի պարտությունը չի դառնա հատուկ ռազմական գործողության ավարտը. Մեդվեդև
Ուկրաինայի պարտությունը չի դառնա հատուկ ռազմական գործողության ավարտը, քանի որ արմատականների մի մասը վաղ թե ուշ կվերադառնա իշխանության։ Այս մասին իր տելեգրամյան ալիքում հայտարարել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը, փոխանցում է ՛՛Կոմսոմոլսկայա պրավդայի՛՛ կայքը։
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ եթե Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, այնուամենայնիվ, գնա բանակցությունների և համաձայնի Մոսկվայի պայմաններին՝ ճանաչելու իր արդյունքները և հրաժարվելու Ուկրաինային ՆԱՏՕ ընդունելուց, ապա Մոսկվան պետք է չափազանց զգույշ լինի:
Նա բացատրել է, որ բանակցությունները կարող են դադար լինել թշնամու համար, իսկ դաշինքին չանդամակցելու մասին հռչակագիրը ոչնչի չի հանգեցնի։ Խաղաղ համաձայնագրից հետո, վստահ է Մեդվեդևը, Կիևում տեղի կունենա երրորդ Մայդանը, որն իշխանության կբերի էլ ավելի արմատական ուկրաինացիների:
՛՛Եվ այդ ժամանակ, որքան էլ տարօրինակ է, կարող են պայմաններ ստեղծվել բանակցությունների համար՝ ներառյալ կապիտուլյացիայի հարցը։ Ակնհայտ ծայրահեղականներին արեւմտյան դաշինքին օգնելը շատ ավելի դժվար կլինի՛՛,-հստակեցրել է Մեդվեդեւը:
Սակայն նույնիսկ դա չի դառնա նրա վերջը, քանի որ արմատականների մի մասը կարող է կրկին վերադառնալ իշխանության՝ ոգեշնչվելով ՛՛Ռուսաստանի արևմտյան թշնամիներից՛՛, ընդգծել է Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը։ Այդ պատճառով Մոսկվան պետք է պատրաստ լինի, կարծում է քաղաքական գործիչը ։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահին առընթեր Ղրիմի մշտական ներկայացուցիչ, Հանրապետության փոխվարչապետ Գեորգի Մուրադովը ՆԱՏՕ-ի քաղաքականությունն Ուկրաինայի նկատմամբ անվանել էր տարածքների զավթում, որոնք ավելի վաղ մտնում էին Ռուսաստանի եւ ԽՍՀՄ-ի մեջ: Նա նաև դաշինքին մեղադրել է մինչև 1997 թվականը գոյություն ունեցող անվտանգության համակարգն ապամոնտաժելու մեջ և դժգոհել, որ Արևմուտքն Ուկրաինան համարում է իր գոտին, որն իրեն անհրաժեշտ է ՌԴ-ին պարտության մատնելու համար:

Поражение Украины не станет концом специальной военной операции, так как часть радикалов рано или поздно вернется к власти. Об этом заявил зампред Совбеза РФ Дмитрий Медведев, передает сайт "Комсомольской правды".
По словам политика, если украинский президент Владимир Зеленский все же пойдет на переговоры и согласится на условия Москвы с признанием итогов СВО и отказом от приема Украины в НАТО, то Москве надо быть предельно осторожной.
Он объяснил, что переговоры могут стать лишь передышкой для врага, а сама декларация об отказе вступления в Альянс ни к чему не приведет. После мирного соглашения, уверен Медведев, в Киеве случится третий майдан, который приведет к власти еще более радикальных украинцев.
"И вот тогда, как ни странно, могут сложиться условия для переговоров, включая и вопрос капитуляции. Помогать явным экстремистам западному Альянсу будет гораздо сложнее", – уточнил Медведев.
Однако даже это не станет концом СВО, так как часть радикалов могут вернуться к власти еще раз, вдохновившись "западными врагами РФ", подчеркнул зампред Совбеза. Поэтому Москве нужно быть готовой, считает политик.
Ранее постпред Крыма при президенте России – вице-премьер правительства республики Георгий Мурадов назвал политику НАТО в отношении Украины захватом территорий, входивших ранее в Россию и СССР. Он также обвинил Альянс в демонтаже системы безопасности, существовавшей до 1997 года, и посетовал, что Запад считает Украину своей зоной, которая нужна ему для нанесения поражения РФ.