Ուկրաինայի բնակչությունը պատերազմի սկզբից կրճատվել է 10 մլն մարդով. ՄԱԿ
Ուկրաինա ռուսական ներխուժումից հետո երկրի բնակչությունը կրճատվել է 10 մլն մարդով կամ մեկ քառորդով, վկայում են ՄԱԿ տվյալները։
Դա տեղի է ունեցել փախստականների արտահոսքի, ծնելիության անկման եւ պատերազմում մարդկանց զոհվելու պատճառով։
ՄԱԿ Արեւելյան Եվրոպայի ազգաբնակչության ֆոնդի ղեկավար Ֆլորենս Բաուերն ասել է, որ 2022թ. փետրվարին ռուսական ներխուժումը վատթարացրել է այդ բարդ ժողովրդագրական իրավիճակը։
«Ծնելիությունը կտրուկ նվազել է եւ ներկայում կազմում է մոտ մեկ երեխա մի կնոջ հաշվով, ինչը ամենացածր ցուցանիշներից է աշխարհում»,- ասել է նա։
ՄԱԿ ներկայացուցչի խոսքով՝ պատերազմի ազդեցությունն իրենց վրա անհապաղ զգացել են այն մարզերը, որոնք գրեթե ամայացել են, գյուղերը, որոնցում միայն ծերերն են մնացել։
Ուկրաինայում բնակչության կրճատման ամենամեծ բաժինը կազմում են փախստականները՝ 6,7 մլն ուկրաինացի ապրում է արտասահմանում, հիմնականում Եվրոպայում։ Մարդկանց պատերազմում զոհվելը նույնպես ազդել է ժողովրդագրական իրավիճակի վրա։

ООН: Население Украины с начала войны сократилось на 10 млн человек
С начала полномасштабного российского вторжения население Украины сократилось на 10 миллионов человек, или примерно на четверть, согласно данным ООН.
Это произошло из-за оттока беженцев, падения рождаемости и гибели людей на войне.
Глава Фонда народонаселения ООН в Восточной Европе Флоренс Бауэр сказала, что вторжение в феврале 2022 года ухудшило и без того сложную демографическую ситуацию.
«Рождаемость резко упала и в настоящее время составляет около одного ребенка на женщину, что является одним из самых низких показателей в мире», — сказала она. Для поддержания стабильной численности населения необходим уровень рождаемости в 2,1 ребенка на женщину.
По словам представительницы ООН, немедленное влияние ощутили на себе регионы, почти обезлюдевшие из-за войны, деревни, в которых остались только старики.
Наибольшая доля сокращения населения Украины приходится на беженцев — 6,7 млн украинцев живут за границей, в основном в Европе. Гибель людей на войне тоже повлияла на демографическую ситуацию.