Թուրքիայում որոշ ուժեր «ձեռնոց են նետում» Չինաստանի տարածքային ամբողջականությանը. ԱԳՆ
Վերջին օրերին թուրք-չինական լարվածությունը Չինաստանի Սինցզյան-ույղուրական ինքնավար շրջանում ապրող թյուրքական ծագում ունեցող ույղուրների հարցով չի մարում։
Ինչպես հայտնում է ermenihaber-ը, ապրիլի 5-ին Թուրքիայի ազգայնական ընդդիմադիր «Լավ» կուսակցության (İYİ Parti) ղեկավար Մերալ Աքշեները Twitter-ում գրառում էր արել, որտեղ հայտնել էր, որ Չինաստանի Սինցզյան-ույղուրական ինքնավար շրջանի արևմտյան տարածքները «մի օր անպայման անկախանալու են»։ Ի պատասխան դրան՝ պաշտոնական Պեկինը հանդես էր եկել դատապարտող հայտարարությամբ, որից հետո Չինաստանի դեսպանը հրավիրվեց Թուրքիայի արտգործնախարարություն։
Նախօրեին էլ լարվածությանը միջամտեց Չինաստանի փոխարտգործնախարար Զաո Լիջիանը։ Վերջինս հայտարարեց, որ Թուրքիայում որոշ ուժեր ձեռնոց են նետում Չինաստանի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը։
Հիշեցնենք, որ «Սինցզյան» թարգմանաբար նշանակում է «նոր սահման»: 1759թ. Սինցզյանը մտավ Չինաստանի կազմի մեջ: Այնտեղ բնակվում էին թյուրքալեզուներ (ույղուրներ, ղազախներ, ղրղըզներ) եւ մոնղոլներ: Քանի որ մշակման համար պիտանի հողը Սինցզյանում քիչ է, ուստի ագրարային վերաբնակեցումը միշտ էլ բռնության է հանգեցրել:
1862թ. Սինցզյանում սկսվում է տեղաբնակ թյուրքերի ապստամբությունը, որի արդյունքում շրջանը Չինաստանից առանձնանում է: 1874թ. չինական բանակը ճնշում է մահմեդականների ապստամբությունը: Վերջին հարյուր տարիների ընթացքում ույղուրներն առնվազն երեսուն անգամ ապստամբել են Չինաստանի դեմ: Վերջին շրջանում անջատողական ուժերը հատկապես մեծ աջակցություն են ստանում Թուրքիայից:
Ույղուրների /չինարեն` հպատակ/ թվաքանակի վերաբերյալ հստակ տվյալներ չկան: Ուսումնասիրողներից ոմանք, հատկապես թուրք պատմաբանները, նրանց թիվը հասցնում են 60-80 միլիոնի, թեեւ չինական աղբյուրները խոսում են ընդամենը 15-16 միլիոնի մասին:

Некоторые силы в Турции ставят под вопрос территориальную целостность Китая: МИД
В последние дни турецко-китайские отношения ознаменовались волной напряженности касательно вопроса тюркского происхождения уйгуров, проживающих в Синьцзян-Уйгурском автономном районе Китая. Как сообщает ermenihaber, 5 апреля руководитель турецкой оппозиционной Националистической партии «Лав» (IYI Parti) Мерал Акшенер сделал запись в Twitter, где сообщил, что западные территории Синьцзян-Уйгурского автономного района Китая «однажды обязательно обретут независимость».
В ответ на это официальный Пекин выступил с осуждающим заявлением, после чего посол Китая был приглашен в МИД Турции. Накануне в ситуацию вмешался заместитель министра иностранных дел Китая Зао Лиджиан. Он заявил, что некоторые силы в Турции ставят под вопрос территориальную целостность и суверенитет Китая. Напомним, что «Синьцзян» в переводе означает "новая граница". В 1759 году Синьцзян вошел в состав Китая. Там проживали тюркские народы (уйгуры, казахи, киргизы) и монголы. Поскольку в автономии мало земель сельхозпредназначения, аграрное переселение всегда приводило к насилию.
1862 году в Синьцзяне начинается восстание местных тюрок, в результате чего провинция отделяется от Китая. Однако в 1874 году Китай подавляет восстание. За последние сто лет уйгуры (в переводе с китайского – подданные) не менее тридцати раз восставали против Китая. В последнее время сепаратистские силы получают особенно большую поддержку со стороны Турции. Точных данных о количестве уйгуров нет. Некоторые из исследователей, особенно турецкие, настаивают на том, что в автономии проживает порядка 60-80 миллионов уйгуров, хотя китайские источники говорят лишь о 15-16 миллионах.