Թուրքիայում այսօրվանից արգելափակվել է Instagram-ի հասանելիությունը
Ուրբաթ օրը Թուրքիայում արգելափակվել է Instagram սոցիալական ցանցի հասանելիությունը: Կարգավորող մարմինը չի ներկայացրել նման որոշման պատճառները:
Սոցիալական ցանցը ուրբաթ առավոտից անհասանելի է թե բջջային սարքերից, թե համակարգիչներից։
«Օգոստոսի 2-ին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի խորհրդի որոշմամբ արգելափակվել է մուտքը Instagram.com»,- ասել է կարգավորող մարմինը:
Արգելափակման պատճառներն ու տեւողությունը չեն նշվում։
Միևնույն ժամանակ, Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմին առընթեր հաղորդակցության գրասենյակի ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը հուլիսի 31-ին դատապարտել է սոցցանցին այն բանի համար, որ նա «ակտիվորեն խոչընդոտում է» օգտատերերին ցավակցական հաղորդագրություններ հրապարակել՝ կապված պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն։
Ալթունը սոցիալական ցանցի գործողություններն անվանել է գրաքննության դրսեւորում և խոստացել է պաշտպանել խոսքի ազատությունը՝ քայլեր ձեռնարկելով այն հարթակների դեմ, որոնք բազմիցս ապացուցել են, որ ծառայում են «անարդարության գլոբալ շահագործող համակարգին»:

Доступ к соцсети Instagram заблокирован в Турции
Доступ к соцсети Instagram заблокирован на территории Турции в пятницу, регулятор не привел причин решения.
Соцсеть недоступна с утра пятницы ни с мобильных устройств, ни с компьютеров.
«Второго августа доступ к сайту Instagram.com заблокирован по решению Совета по информационным технологиям и связи», – сообщил регулятор.
Причины блокировки и ее длительность не указаны.
При этом глава Управления по связям при администрации турецкого президента Фахреттин Алтун 31 июля осудил соцсеть за то, что она «активно препятствует» пользователям, публикующим сообщения с соболезнованиями в связи с гибелью главы политбюро палестинского движения ХАМАС Исмаила Хании.
Алтун назвал действия соцсети проявлением цензуры и пообещал защищать свободу выражения, предприняв действия против платформ, многократно доказавших, что они служат «глобальной эксплуататорской системе несправедливости».