Թուրքիան կարող է դիտարկել Հորմուզի նեղուցում ականազերծման գործողություններին մասնակցելու հնարավորությունը․ Ֆիդան
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Թուրքիան կարող է դիտարկել Հորմուզի նեղուցում ականազերծման աշխատանքներին մասնակցելու հնարավորությունը՝ Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի կնքումից հետո. հայտնում է Reuters-ը։
Ուրբաթ երեկոյան Լոնդոնում լրագրողների հետ զրույցում Ֆիդանն ասել է, որ ակնկալվում է տեխնիկական խմբի կողմից ականազերծման աշխատանքների իրականացում նեղուցում ցանկացած համաձայնության հասնելուց հետո՝ հավելելով, որ Թուրքիան սկզբունքորեն դրական է վերաբերվում նման ջանքերին՝ որպես մարդասիրական պարտքի։
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ ականազերծման ցանկացած աշխատանք իրականացվելու է տարբեր երկրներից կազմված տեխնիկական խմբի կողմից, որը կձևավորվի Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև հնարավոր խաղաղության պայմանագրի կնքումից հետո։
Ըստ նրա, նման պայմաններում Թուրքիան խնդիրներ չի ունենա մասնակցելու ականազերծման գործողություններին։
Միևնուն ժամանակ Ֆիդանը զգուշացրել է, որ Թուրքիան կվերանայի իր դիրքորոշումը, եթե երկրների որևէ ապագա տեխնիկական կոալիցիա հակամարտության վերսկսման կողմ դառնա։
Նա նաև ասել է, որ, իր համոզմամբ, Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված հարցերը կարող են լուծվել Պակիստանում կայանալիք բանակցությունների հաջորդ փուլում։

Фидан: Турция может рассмотреть возможность участия в операциях по разминированию в Ормузском проливе
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил, что Турция может рассмотреть возможность участия в операциях по разминированию в Ормузском проливе после возможного заключения мирного соглашения между Ираном и Соединенными Штатами, сообщает Reuters.
Фидан в беседе с журналистами в Лондоне в пятницу вечером, сказал, что ожидается, что техническая группа проведет работы по разминированию в проливе после достижения любого соглашения, добавив, что Турция в принципе положительно относится к таким усилиям как к гуманитарному долгу.
Глава МИД Турции сказал, что любые работы по разминированию будут проводиться технической группой из разных стран, сформированной после возможного заключения мирного соглашения между Ираном и США.
По его словам, при таких условиях у Турции не будет проблем с участием в операциях по разминированию.
При этом Фидан предупредил, что Турция пересмотрит свою позицию, если какая-либо будущая техническая коалиция стран станет стороной возобновления конфликта.
Он также сказал, что, по его мнению, вопросы, связанные с ядерной программой Ирана, могут быть решены на следующем раунде переговоров в Пакистане.