Թուրքիան ցեղասպանության մեղադրանքով հայց է ներկայացրել Նեթանյահուի դեմ
Անկարան Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի դեմ հայց է ներկայացրել Միջազգային քրեական դատարան՝ նրան մեղադրելով Գազայի հատվածում ցեղասպանության համար: Այս մասին հայտնել Է Թուրքիայի իշխող ՛՛Արդարություն և զարգացում՛՛ կուսակցության փաստաբան Մեթին Քյուլյունքը՝ սոցկայքի իր էջում:
՛՛Այսօր, ներկայացնելով Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացիների խիղճը, մենք հայց ենք ներկայացրել Հաագայի Միջազգային քրեական դատարան՝ ընդդեմ 21-րդ դարի Հիտլերի՝ Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուի, որը պետք է դատարանի առաջ կանգնի Գազայի հատվածում իր իրականացրած ցեղասպանության և մարդկության դեմ բոլոր հանցագործությունների համար՛՛,-գրել է իրավաբանը:
Փաստաբանը հրապարակել է հայցի առաջին էջը և մանրամասնել, որ այն ներկայացրել է երկու գործընկերների հետ Թուրքիայի արդարադատության նախարարության միջոցով, որը 23 էջից բաղկացած փաստաթուղթը կուղարկի Միջազգային քրեական դատարան:

Анкара подала иск к премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху в Международный уголовный суд (МУС), обвинив его в геноциде в секторе Газа, сообщил адвокат правящей в Турции Партии справедливости и развития Метин Кюлюнк в соцсети X.
"Сегодня, представляя совесть граждан Турецкой Республики, мы подали иск в Международный уголовный суд в Гааге против Гитлера XXI века — израильского премьер-министра Нетаньяху, который должен предстать перед судом за учиненный им в секторе Газа геноцид и все преступления против человечности", — написал юрист.
Адвокат опубликовал первую страницу иска и уточнил, что подал его вместе с двумя коллегами через Министерство юстиции Турции, которое направит документ из 23 страниц в МУС.