Թուրքիան արեւմտյան հետախուզությունից պահանջում է տեղեկացնել իր գործողությունների մասին. Hürriyet
Արեւմտյան հետախուզական կազմակերպություններն այսուհետ չեն կարողանա գործողություններ իրականացնել Թուրքիայում՝ առանց Անկարային համապատասխան տեղեկություն տրամադրելու, գրել է Hürriyet թերթը՝ հղում կատարելով անունը չնշած դիվանագետին։
Նրա խոսքով՝ «բավական հատկանշական իրադարձություն» է տեղի ունեցել որոշ ժամանակ առաջ։
«Արեւմտյան որոշ հետախուզական կազմակերպություններ հնարավորություն են ստացել բիզնես վարել Թուրքիայում, գալ ու գնալ առանց թույլտվության։ Օրինակ, արեւմտյան հետախուզական ինքնաթիռը գալիս է, մնում որոշ ժամանակ եւ հեռանում։ Կամ ինչ-որ նման մի բան։ Նրանք, սակայն, ոչ մի տեղեկություն չէին տրամադրում այն մասին, թե ով կար ինքնաթիռում եւ ինչ էր անում»,- պարբերականը մեջբերել է դիվանագետի խոսքերը։
Նրա խոսքով՝ Անկարան, Թուրքիայի ազգային դիրքորոշման համապատասխան, հայտնել է, որ «նման գործողությունները չեն կարող կատարվել առանց համապատասխան տեղեկատվության հաղորդման (թուրքական կողմին)»։
Թերթի աղբյուրի համաձայն՝ արեւմտյան հատուկ ծառայությունների արձագանքը կոշտ էր, բայց Անկարան չի նահանջել իր սկզբունքային դիրքորոշումից։
«Սկզբում նրանք (արեւմտյան հատուկ ծառայությունները) ուժեղ արձագանքեցին։ Նրանք լուր տարածեցին, թե դա նշանակում է աջակցություն Իրանին։ Բայց դա իզուր էր։ Որովհետեւ Թուրքիան, որպես անկախ պետություն, ի ցույց դրեց իր ազգային դիրքորոշումը։ Ասվեց, որ եթե պատրաստվում եք ինչ-որ բան անել, տեղեկություն տվեք»,- նշել է թերթի զրուցակիցը։

Hürriyet: Турция требует от западной разведки информировать о своих операциях
Западные разведывательные организации больше не смогут совершать операции в Турции без предоставления соответствующей информации Анкаре, пишет газета Hürriyet со ссылкой на неназванного дипломата.
По его словам, «весьма примечательное событие» произошло некоторое время назад.
«Некоторые западные разведывательные организации получили возможность вести бизнес в Турции, приезжать и уезжать без разрешения. Например, западный разведывательный самолет прилетает, остается на некоторое время и улетает. Или что-то подобное. При этом они не давали никакой информации о том, что было на борту, кто был на борту и что они делали», - приводит издание слова дипломата.
По его словам, Анкара, в соответствии с национальной позицией Турции, заявила, что «такие операции, прилеты и вылеты не могут проводиться без предоставления соответствующей информации (турецкой стороне) ».
По словам источника газеты, реакция западных спецслужб была жесткой, но Анкара осталась на своей принципиальной позиции.
«Сначала у них (западных спецслужб) была сильная реакция. Они пустили слух, что это означает поддержку Ирана. Но это было напрасно. Потому что Турция, как независимое государство, продемонстрировала свою национальную позицию. Было сказано, что если вы собираетесь что-то сделать, вы дадите информацию»,- отметил собеседник газеты.