Թուրքիան անձնակազմ է ուղարկել Ուկրաինա՝ «Բայրաքթարների» կառավարման համար. Nordic Monitor
Թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք Ուկրաինայի զինված ուժերը կիրառում են ռուսական ռազմական օբյեկտների ոչնչացման համար, ամենայն հավանականությամբ, կառավարվում են թուրքական անձնակազմի կողմից, որին Կիև է ուղարկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը: Այդ մասին գրել է Nordic Monitor-ը:
Ցանցը ներկայացրել է Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի հրապարակած տեսանյութը, որում լսվում է թուրքերեն խոսակցություն: Ըստ Nordic Monitor-ի՝ դա թուրք օպերատորների խոսակցությունն է, որոնք բազային կայանից զինված անօդաչու սարք են ուղարկել՝ հարվածելու ռուսական հրետանու կրակի կառավարման ենթադրյալ կետին:
Նշվում է, որ եթե տեսանյութն ու ձայնն իսկական են, ապա դա կարող է լինել առաջին ապացույցը, որը կհաստատի Թուրքիայի ուղղակի մասնակցությունը ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողություններին:

Турция направила на Украину персонал для управления «Байрактарами»։ видеодоказательства
Беспилотники Bayraktar турецкого производства, используемые украинскими вооруженными силами для уничтожения российских военных объектов, скорее всего, контролируются турецким персоналом, направленным в Киев президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Об этом сообщает Nordic Monitor.
В сети представлено видео , обнародованное главкомом ВСУ , на котором слышен турецкий разговор. Как сообщает Nordic Monitor, это разговор турецких операторов, которые отправили беспилотный летательный аппарат с базовой станции для поражения предполагаемой точки огневого управления российской артиллерии.
Отмечается, что если видео и аудио соответствуют действительности, это может стать первым доказательством, подтверждающим непосредственное участие Турции в российско-украинских боевых действиях.