Թրամփը մեկնաբանել է Պուտինի հետ Իրանի հարցով իր հեռախոսազրույցը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լրագրողներին դիմել է իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ Իրանի թեմայով իր հեռախոսազրույցի ժամանակ, հաղորդում է Axios-ը։
Ըստ Թրամփի՝ նա «շատ լավ զրույց» է ունեցել Պուտինի հետ։
«Նա ցանկանում է օգտակար լինել [Իրանի հետ հարաբերություններում]։ Ես նրան ասել եմ, որ դուք կարող եք ավելի օգտակար լինել՝ դադարեցնելով պատերազմը Ուկրաինայում», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը իր ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփի հետ քննարկել է Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը և Ուկրաինայի խաղաղության գործընթացը։
«Շեշտը դրվել է Իրանի հետ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակի և ԱՄՆ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ուկրաինական խաղաղության շուրջ ընթացող երկկողմ բանակցությունների վրա», - լրագրողներին ասել է նա։
Պուտինը մի շարք գաղափարներ է արտահայտել՝ ուղղված Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի արագ քաղաքական և դիվանագիտական ​​կարգավորմանը։ Թրամփն իր հերթին իր գնահատականն է տվել Իսրայելի հետ համատեղ գործողության համատեքստում։

Трамп прокомментировал свой разговор с Путиным об Иране
Президент США Дональд Трамп в беседе с журналистами прокомментировал свои телефонные переговоры с российским коллегой Владимиром Путиным на тему Ирана, сообщает Axios.
По словам Трампа, у него состоялся «очень хороший разговор» с Путиным.
«Он хочет быть полезным [в отношениях с Ираном]. Я сказал ему, что вы можете быть более полезными, прекратив войну в Украине», - сказал президент США.
Ранее помощник президента России Юрий Ушаков сообщил, что Президент РФ Владимир Путин обсудил с американским коллегой Дональдом Трампом ситуацию на Ближнем Востоке и мирный процесс по Украине.
«Акцент, действительно, был сделан на ситуации вокруг конфликта с Ираном и на ведущихся при участии представителей США двухсторонних переговорах по украинскому регулированию», — сказал он журналистам.
Путин высказал ряд соображений, направленных на скорейшее политико-дипломатическое урегулирование ситуации на Ближнем Востоке. Трамп, в свою очередь, дал оценку в контексте совместной с Израилем операции.