Թրամփը հայտարարել է StarGate-ի ստեղծման մասին
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի հայտարարեց արհեստական ​​ինտելեկտի ենթակառուցվածքում խոշոր ներդրումների մասին՝ ճապոնական SoftBank-ի, Oracle-ի և ChatGPT-ի ստեղծողի՝ OpenAI-ի գլխավորությամբ:
Նախագիծը, որը ստացել է Stargate անվանումը, «առնվազն 500 միլիարդ դոլար կներդնի Միացյալ Նահանգների արհեստական ​​ինտելեկտի ենթակառուցվածքում», - ասել է Թրամփը Սպիտակ տանը արված հայտարարության մեջ, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Այս մոնումենտալ նախագիծը նոր նախագահի ղեկավարությամբ Ամերիկայի ներուժի նկատմամբ վստահության հզոր հայտարարություն է», - ասել է նա երկրորդ ժամկետի իր երդմնակալության հաջորդ օրը:
OpenAI-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանը, SoftBank-ի նախագահ Մասայոշի Սոն և Oracle-ի հիմնադիր Լարի Էլիսոնը ներկա էին մամուլի ասուլիսին, որտեղ Թրամփը հայտարարել է Stargate-ի գործարկման մասին:
Նախագիծը գալիս է այն ժամանակ, երբ խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունները ջանում են բավարարել AI-ի հաշվողական հսկայական պահանջները և գտնել նոր տեխնոլոգիաները ընդլայնելու համար անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիան:
Թրամփն ասել է, որ Stargate-ը կկառուցի ֆիզիկական և վիրտուալ ենթակառուցվածք՝ աջակցելու AI-ի հաջորդ սերնդի առաջընթացին, ներառյալ «զանգվածային տվյալների կենտրոնների» կառուցումը:
«SoftBank-ը և OpenAI-ը Stargate-ի առաջատար գործընկերներն են, որտեղ SoftBank-ն ունի ֆինանսական պատասխանատվություն, իսկ OpenAI-ը՝ գործառնական», - ասվում է OpenAI-ի հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ MGX-ը չորրորդ բաժնետերն է, ընդ որում «Arm»-ը, Microsoft-ը, NVIDIA-ն, Oracle-ը և OpenAI-ը գործարկման ժամանակ հիմնական տեխնոլոգիական գործընկերներն են»:
«Շինարարական աշխատանքներն արդեն սկսվել են Տեխասում, և մենք գնահատում ենք պոտենցիալ վայրերը ողջ երկրում՝ լրացուցիչ ուսումնարանների համար, քանի որ վերջնական համաձայնագրերը ավարտվում են», - ասվում է հայտարարության մեջ:

Трамп объявил о создании компании StarGate для инвестиций в ИИ
Президент Дональд Трамп во вторник объявил о крупном инвестиционном проекте по созданию инфраструктуры для развития искусственного интеллекта, возглавляемом японским гигантом SoftBank, Oracle и создателем ChatGPT — компанией OpenAI.
Этот проект, получивший название Stargate, «инвестирует не менее 500 миллиардов долларов в инфраструктуру ИИ в США», отметил Трамп, делая заявление в Белом доме, передает «Голос Америки».
«Этот монументальный проект — яркое заявление о доверии в потенциал Америки под руководством нового президента», — сказал он на следующий день после своей инаугурации на второй срок.
Генеральный директор OpenAI Сэм Альтман, председатель SoftBank Масайоши Сон и основатель Oracle Ларри Эллисон присутствовали на пресс-конференции, на которой Трамп объявил о запуске Stargate.
Проект реализуется в тот момент, когда крупные технологические компании стремятся удовлетворить огромные потребности в вычислительных мощностях для ИИ и найти электроэнергию, необходимую для расширения новых технологий.
Трамп сообщил, что Stargate будет строить физическую и виртуальную инфраструктуру для поддержания следующего поколения достижений в ИИ, включая строительство «колоссальных дата-центров».
«SoftBank и OpenAI являются ведущими партнерами для Stargate, при этом SoftBank несет финансовую ответственность, а OpenAI — операционную», — говорится в заявлении компании OpenAI.
В заявлении также говорится, что MGX является четвертым акционером, а «Arm, Microsoft, NVIDIA, Oracle и OpenAI являются основными технологическими партнерами на старте».
«Строительные работы уже начались в Техасе и мы оцениваем возможные площадки по всей стране для создания дополнительных кампусов, пока мы завершаем заключение окончательных соглашений», — говорится в сообщении.