Թրամփի ու Հարիսի վարկանիշները հավասարվել են
ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը և նրա դեմոկրատ մրցակիցը՝ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը, վերջին շաբաթների արդյունքներով գրեթե հավասար են եղել՝ ըստ New York Times-ի և Siena College-ի կողմից անցկացված ազգային հարցման:
Կիրակի օրը հրապարակված հարցումը ցույց է տվել, որ Թրամփն առաջատար է Հարիսին մեկ տոկոսային կետով՝ 48%-47%-ով, ինչը հարցման սխալի սահմաններում է, ինչը նշանակում է, որ թեկնածուներից յուրաքանչյուրը կարող է հաղթել նոյեմբերի 5-ի ընտրություններում, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Թեև Թրամփի նախընտրական արշավը թուլացրել է տեմպը հուլիսին նախագահ Ջո Բայդենի կողմից ընտրապայքարից դուրս գալուց հետո, վերջին հարցումները ցույց են տալիս, որ նրա հիմնական աջակցությունը մնացել է անփոփոխ:
Հարցումը ցույց է տալիս, որ ընտրողները կարիք ունեն ավելին իմանալու Հարիսի մասին, մինչդեռ Թրամփի մասին նրանց կարծիքները հիմնականում սահմանված են: Հարցման ժամանակ հավանական ընտրողների 28%-ն ասել է, որ ցանկանում է ավելի շատ տեղեկություններ ստանալ դեմոկրատ թեկնածուի մասին, մինչդեռ միայն 9%-ն է նույնը ասել Թրամփի մասին:
Հարցումները ցույց են տալիս, որ երեքշաբթի օրվա նախագահական բանավեճը կարող է վճռորոշ պահ լինել մրցավազքում:
Հարրիսը հնարավորություն կունենա ավելի մանրամասն խոսել այն քաղաքականության մասին, որը նա նախատեսում է վարել: Մրցավազքն այնքան մրցակցային է, որ թեկնածուներից յուրաքանչյուրի հաղթանակի նույնիսկ աննշան տարբերությունը կարող է որոշիչ լինել:
Ամառվա ընթացքում Բայդենին որպես Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու փոխարինելուց ի վեր, Հարրիսը ակտիվ քարոզարշավ է իրականացրել, սակայն լրատվամիջոցների հետ հարցազրույցները նվազագույնի է հասցրել:
Վերջին հետազոտության հիմնական թվերը նման են վերջին համեմատելի New York Times/Siena College-ի ուսումնասիրությանը, որը հրապարակվել է հուլիսի վերջին: Թրամփն այդ հարցում նույնպես առաջ է անցել մեկ տոկոսային կետով:
Հարցումները յոթ առանցքային նահանգներում, որոնք հավանաբար կորոշեն ընտրությունների հաղթողին, նույնպես հետևողականորեն ցույց են տալիս, որ մրցավազքը հատկապես լարված է լինելու:

Трамп и Харрис сравнялись в опросах
Кандидат в президенты от Республиканской партии Дональд Трамп и его соперница от Демократической партии вице-президент Камала Харрис фактически сравнялись в опросах в последние недели выборов, свидетельствуют результаты национального опроса, проведенного изданием New York Times и колледжем Сиена.
Согласно опубликованному в воскресенье опросу, Трамп опережает Харрис на один процентный пункт, 48% против 47%, и эта разница находится в пределах погрешности опроса, что означает, что на выборах 5 ноября возможна победа любого из кандидатов, передает «Голос Америки».
Хотя кампания Трампа сбавила темпы в течение нескольких недель после того, как действующий президент Джо Байден выбыл из гонки в июле, последние опросы показывают, что ядро его поддержки сохранилось.
Опрос свидетельствует о том, что избиратели считают необходимым узнать больше о Харрис, в то время как их мнение о Трампе в основном сформировано. В ходе опроса 28 % вероятных избирателей заявили, что им нужна дополнительная информация о кандидате от Демократической партии, в то время как о Трампе то же самое сказали только 9 %.
Опрос показывает, что президентские дебаты во вторник могут стать решающим моментом в предвыборной гонке.
У Харрис будет возможность более подробно рассказать о своей политике, которую она планирует проводить. Гонка настолько конкурентная, что даже незначительный перевес любого из кандидатов может стать решающим.
С тех пор как летом Харрис сменила Байдена в качестве кандидата от Демократической партии, она активно проводит предвыборную кампанию, но сводит к минимуму интервью с представителями СМИ.
Основные показатели последнего опроса схожи с последним сопоставимым исследованием New York Times/Siena College, опубликованным в конце июля. В том опросе Трамп также опережал на один процентный пункт – разница в пределах погрешности.
Опросы в семи ключевых «колеблющихся» штатах, которые, вероятно, определят победителя на выборах, также постоянно указывают на то, что гонка будет особенно напряженной.