The Guardian. ԱՄՆ-ն 4 ռմբակոծիչ է տեղակայել Թագավորական ռազմաօդային ուժերի բազայում՝ Իրանի դեմ գործողությունների համար
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ ուրբաթ և շաբաթ օրերին Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական ռազմաօդային ուժերի բազայում վայրէջք են կատարել չորս ամերիկյան Rockwell B-1 Lancer ռմբակոծիչներ, հաղորդում է The Guardian-ը։
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ ռմբակոծիչներն արդեն «սկսել են օգտագործել Մեծ Բրիտանիայի բազաները»՝ «Իրանին տարածաշրջան հրթիռներ արձակելուց կանխելու համար, ինչը վտանգի է ենթարկում բրիտանացիների կյանքը»։
Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Մեծ Բրիտանիան հայտարարել է, որ թույլ կտա ԱՄՆ ուժերին օգտագործել Հնդկական օվկիանոսում գտնվող Ֆեյրֆորդում, Գլոսթերշիրում և Դիեգո Գարսիայում գտնվող բազաները «հատուկ և սահմանափակ պաշտպանական նպատակներով», սկզբնապես թույլտվությունը մերժելուց հետո։
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշում են բրիտանական լրատվամիջոցները, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին կոշտ քննադատություն է հնչեցրել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քեյր Սթարմերի հասցեին՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ-Իսրայելի հարվածներին Մեծ Բրիտանիայի կողմից անհապաղ աջակցության բացակայության համար։ «Միացյալ Թագավորությունը՝ մեր մի ժամանակ մեծ դաշնակիցը, գուցե մեր ամենամեծ դաշնակիցը, վերջապես լրջորեն է մոտենում Մերձավոր Արևելք երկու ավիակիր ուղարկելուն։ Ամեն ինչ կարգին է, վարչապետ Սթարմեր, մեզ այլևս դրանք պետք չեն, բայց մենք կհիշենք։ Մեզ պետք չեն մարդիկ, ովքեր պատերազմներ են մղում արդեն հաղթանակած լինելուց հետո», - գրել է ԱՄՆ նախագահը TruthSocial-ում։
Շաբաթ օրը ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության խոսնակը հայտարարել էր, որ նրանք Մերձավոր Արևելք են ուղարկում HMS Prince of Wales ավիակիրը, որը «միշտ եղել է բարձր պատրաստվածության վիճակում, և մենք մեծացնում ենք ավիակիրի պատրաստվածությունը՝ կրճատելով ցանկացած տեղակայման համար ծով դուրս գալու համար անհրաժեշտ ժամանակը»։
Սթարմերի Լեյբորիստական ​​կուսակցության անդամները զգուշանում են պատերազմում ռազմական միջամտությունից։ Մեծ Բրիտանիայի կառավարության քննադատները պնդում են, որ վարչապետը ներքին ընտրությունների հետ կապված մտահոգությունները գերադասել է արտաքին քաղաքականությունից, որը ավանդաբար կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ «հատուկ հարաբերությունները»։
Հարկ է նշել, որ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների համաձայն, ԱՄՆ նախագահը նախկինում բազմիցս արտահայտել է իր հիասթափությունը Քիր Սթարմերի դիրքորոշումից՝ նշելով, որ ինքը «Ուինսթոն Չերչիլը չէ»։

The Guardian: США отправили на базу ВВС Великобритании четыре бомбардировщика для проведения операций против Ирана
Министерство обороны Великобритании объявило, что четыре американских бомбардировщика Rockwell B-1 Lancer приземлились на базе Королевских ВВС в Великобритании в пятницу и субботу, сообщает The Guardian.
Согласно заявлению Минобороны Великобритании, бомбардировщики уже «начали использовать британские базы» для проведения операций «по предотвращению запуска Ираном ракет по региону, что подвергает риску жизни британцев».
Это произошло после того, как Великобритания заявила, что позволит вооруженным силам США использовать базы в Фэрфорде, Глостершире и Диего-Гарсии в Индийском океане для «конкретных и ограниченных оборонительных целей» после первоначального отказа в разрешении США.
Тем не менее, как отмечает британское СМИ, президент США Дональд Трамп возобновил свою резкую критику в адрес премьер-министра Великобритании Кира Стармера из-за отсутствия немедленной поддержки Великобританией американо-израильских ударов по Ирану.
«Соединенное Королевство, наш некогда великий союзник, возможно, величайший из всех, наконец–то серьезно задумалось об отправке двух авианосцев на Ближний Восток. Все в порядке, премьер-министр Стармер, они нам больше не нужны - Но мы будем помнить. Нам не нужны люди, которые вступают в войны после того, как мы уже победили!», - написал президент США в соцсети Truth Social.
Ранее в субботу представитель министерства обороны Великобритании заявил, что отправляет на Ближний восток авианосец HMS Prince of Wales, который «всегда находился в состоянии повышенной готовности, и мы повышаем готовность авианосца, сокращая время, необходимое для выхода в море для любого развертывания».
Члены Лейбористской партии, возглавляемой Стармером, с осторожностью относятся к военному вмешательству в войну. Критики правительства Великобритании утверждают, что премьер-министр поставил внутренние предвыборные проблемы выше внешней политики, которая традиционно ценит «особые отношения» с США.
Отметим, что по сообщениям СМИ, президент США ранее неоднократно выражал разочарование позицией Кира Стармера, заявляя, что он «не Уинстон Черчилль».