Թաթարստանում զինապարտներին արգելել են լքել իրենց բնակավայրերը
Թաթարստանում պահեստազորում գտնվող բոլոր զինապարտներին արգելված է լքել իրենց քաղաքներն ու շրջանները: Նման հրաման է տվել Հանրապետության զինվորական կոմիսար Սերգեյ Պոգոդինը։ Այն հրապարակվել է "Թաթարստանի Հանրապետություն" թերթում։ Զինկոմիսարը նաեւ հայտնել է, որ զորահավաքի շրջանակներում բնակիչներն ու կազմակերպությունները պետք է "սարքին ավտոմոբիլային տրանսպորտային միջոցներ, ճանապարհաշինարարական, ստորգետնյա տրանսպորտային եւ այլ մեքենաներ ու մեխանիզմներ" հասցնեն զինկոմիսարիատներ:
"Զորահավաքային կարգադրագրեր չունեցող եւ համայնքային կազմավորումների զինվորական կոմիսարիատների ծանուցագրեր չստացած պահեստազորի սպաներին, ենթասպաներին, սերժանտներին, ավագներին, զինվորներին եւ նավաստիներին ժամանակավորապես արգելվում է դուրս գալ շրջանից (քաղաքից)",- ասված է փաստաթղթում:
Զինվորական կոմիսարը զգուշացրել է իր հրամանը խախտողների պատասխանատվության մասին ։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 21-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր Ռուսաստանում մասնակի մոբիլիզացիայի մասին ։ Զորակոչի ենթակա են պահեստազորից եւ զինվորական ծառայություն անցնող քաղաքացիները: Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն պարզաբանել է, որ զորահավաքը կանդրադառնա Ռուսաստանի ընդհանուր զորահավաքային ռեսուրսի մոտ 1 տոկոսի վրա, իսկ մարտական գործողությունների գոտի կուղարկեն 300 հազար Պահեստայիններ:

В Татарстане военнообязанным запретили покидать свои населенные пункты
В Татарстане всем военнообязанным, находящимся в запасе, запрещено покидать свои города и районы. Такой приказ издал военный комиссар республики Сергей Погодин. Он опубликован в газете «Республика Татарстан» (используется для официального опубликования документов властей региона). Также военный комиссар сообщил, что в рамках мобилизации жители и организации должны «доставить исправные автомобильные транспортные средства, дорожно-строительные, подземно-транспортные и другие машины и механизмы» в военкоматы, согласно их нарядам.
«Офицерам, прапорщикам, мичманам, сержантам, старшинам, солдатам и матросам запаса, не имеющим на руках мобилизационных предписаний и не получившим повесток военных комиссариатов муниципальных образований, выезд за пределы района (города) временно запрещается»,— сказано в документе.
Военный комиссар предупредил об ответственности тех, кто нарушит его приказ.
Напомним, 21 сентября президент России Владимир Путин объявил о частичной мобилизации в России. Призыву будут подлежать граждане из запаса и проходившие военную службу. Министр обороны Сергей Шойгу пояснил, что мобилизация затронет около 1% от общего мобилизационного ресурса России, а в зону боевых действий отправят 300 тыс. резервистов.