Հայաստանի ռազմավարական նշանակությունն աճել է Սիրիայում, Լիբիայում եւ Գազայում թուրքական ագրեսիայի լույսի ներքո. իսրայելցի փորձագետ
Թուրք զինվորականները չեն կարող լուրջ դիմադրություն ցույց տալ ռուսական օդային  ուժերին Սիրիայում։  Նման կարծիք InfoPort-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Է իսրայելցի վերլուծաբան Ավիգդոր Էսկինը ՝ անդրադառնալով Սիրիայում ռուս-թուրքական առճակատմանը և դրա հետևանքներին ։
Նրա խոսքով ՝ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունը Էրդողանի գլխավորությամբ վարակված է ռեւանշիզմի երեք ուղղություններով. նախ ՝ թուրքական վերնախավը գնալով ավելի բացահայտ կերպով է ցուցադրում Օսմանյան կայսրությունը վերականգնելու իր ձգտումը, երկրորդ ՝ հստակ արտացոլվում է պանթուրքիստական ուղղվածության աճող ազգայնական ոգին, եւ երրորդ ՝ Թուրքիան այսօր ագրեսիվ իսլամիզմի կրողն ու տարածողն է։
"Եվ այդ եռակի ագրեսիվ նկրտումներին համահունչ Անկարան գործում է Սիրիայում, Գազայի հատվածում և Լիբիայում։  Վերջին շրջանում Թուրքիան նույնիսկ սկսեց ոտնձգություն կատարել Երուսաղեմի հայկական թաղամասի վրա", - նկատեց փորձագետը ՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ թուրքական բանակը առանձնանում է իր թուլությամբ և ցածր պրոֆեսիոնալիզմով։
Նրա խոսքով ՝ թուրք զինվորականները չեն կարող լուրջ դիմադրություն ցույց տալ ռուսական օդային ուժերին։ Ավելին, նա ընդգծեց, որ թուրքական զինված ուժերը պարտվում են նաև կառավարական սիրիական ուժերին։ "Թուրքերը հազարավոր փախստականներ են ուղարկել Սիրիա ՝ գրոհայինների հետ միասին։ Նրանք նպաստում են պատերազմի վերսկսմանը։ Սակայն ռազմավարական ոչ մի հաջողության նրանք չեն կարող հասնել, քանի դեռ ռուսական զինված ուժերի ներկայությունը Սիրիայում ակտիվ է", - ընդգծեց է Էսկինը։
Նրա խոսքով ՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունները կհասնեն եռման որոշակի կետի, սակայն բաց հակամարտության մեջ այդ երկու երկրները չեն մտնի։  "Էրդողանին Սիրիայում տեղային բախումներ են հարկավոր ներքին կարիքների համար, սակայն լուրջ մարտական պայքարի նա պատրաստ չէ", - կանխատեսեց փորձագետը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Սիրիայում իրավիճակը, մասնավորապես թուրք-ռուսական հակազդեցությունը, կանդրադառնա տարածաշրջանում, մասնավորապես, ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տեղի ունեցող գործընթացների վրա, փորձագետն ընդգծեց, որ այսօրվա դրությամբ Թուրքիայի կողմից հնարավոր հակահայկական ագրեսիայի որեւէ կոնկրետ ահազանգ չկա: "Բայց պետք է պատրաստ լինել իրավիճակի ցանկացած հնարավոր զարգացումների։  Թուրքական ագրեսիան կարող է ի հայտ գալ որպես ռևանշիզմի ընդհանուր ռազմավարության մաս", - նշեց Էսկինը։
Միևնույն ժամանակ նա խորհուրդ տվեց պաշտոնական Երեւանին հատուկ ջանքեր գործադրել Մոսկվայում, Բրյուսելում, Երուսաղեմում եւ Վաշինգտոնում պարզաբանելու ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստատուս-քվոյի պահպանման եւ Հայաստանի ամրապնդման կարեւորությունը: "Ցավոք, հայկական դիրքերը Մոսկվայում խիստ թուլացել են։ Հայաստանի նկատմամբ գրեթե բոլոր բարեհաճ վերաբերմունք ունեցող քաղաքական և հասարակական գործիչները, լրագրողները բաց անհամաձայնության մեջ են ՀՀ ներկայիս ղեկավարության հետ։  Շատ կարեւոր է փոխել ստեղծված իրավիճակը եւ ուղիներ գտնել Մոսկվայում հայկական դիրքերի ամրապնդման համար",- վստահեցրեց Էսկինը ։
Ընդ որում, ընդգծեց նա, Հայաստանի ռազմավարական նշանակությունը Սիրիայում, Լիբիայում եւ Գազայում թուրքական ագրեսիայի լույսի ներքո միայն աճել է: "Այդ փաստը պետք է հասցնել աշխարհի առաջատար երկրների ղեկավարներին։ Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը կարող է իրական սպառնալիք դառնալ ողջ տարածաշրջանի համար", - ամփոփեց իսրայելցի փորձագետը։

Стратегическое значение Армении возросло в свете турецкой агрессии в Сирии, в Ливии и в Газе: израильский эксперт
Турецкие военные не могут оказать серьезного сопротивления российским ВКС в Сирии. Такое мнение в беседе с корреспондентом InfoPort выразил израильский аналитик Авигдор Эскин, касаясь русско-турецкой конфронтации в Сирии и ее последствий.
По его словам, нынешнее руководство Турции во главе с Эрдоганом заражено идеей реваншизма в трех направлениях:  во-первых, турецкая элита все более открыто демонстрирует свое стремление восстановить Османскую империю; во-вторых, отчетливо визуализируется растущий националистический угар пантюркистского толка; и в третьих, Турция сегодня является носителем и разносчиком агрессивного исламизма.
«Сообразно этим тройственным агрессивным стремлениям Анкара и действует в Сирии, в секторе Газа и в Ливии. В последнее время Турция даже стала покушаться на Армянский квартал в Иерусалиме»,- заметил эксперт, при этом подчеркнув, что турецкая армия показывает немощность и низкий профессионализм.
По его словам, турецкие военные не могут оказать серьезного сопротивления российским ВКС. Более того, подчеркнул он, турецкие ВС проигрывают и в схватках с проправительственными сирийскими силами. «Турки запустили в Сирию тысячи беженцев вместе с боевиками. Они способствуют тлению войны. Но никаких стратегических успехов они не смогут достигнуть, пока присутствие российских ВС в САР активно»,- подчеркнул Эскин.
По его словам, российско-турецкие отношения дойдут до определенной точки кипения, но не выльются в открытый конфликт. «Эрдогану нужны локальные стычки в Сирии для внутренних нужд, но к серьезной боевой схватке он не готов»,- спрогнозировал эксперт.
Отвечая на вопрос о том, отразится ли ситуация в Сирии, в частности, турецко-российское противодействие, на процессы в регионе, в частности, в зоне карабахского конфликта, эксперт подчеркнул, что на сегодняшний день каких-либо конкретных сигналов о возможной антиармиянской агрессии со стороны Турции нет. «Но надо быть готовыми к любым возможным развитиям ситуации. Турецкая агрессия может «всплыть» как часть общей стратегии реваншизма»,- отметил Эскин.
В то же время он посоветовал Еревану предпринять особые усилия для разъяснения в Москве, в Брюсселе, в Иерусалиме и в Вашингтоне важность сохранения статуса-кво в зоне карабахского конфликта и укрепления Армении. «К сожалению, армянские позиции в Москве сильно ослабли. Практически все благосклонные к Армении политики, журналисты и общественные деятели России находятся в состоянии открытого несогласия с нынешним руководством РА. Очень важно изменить сложившуюся ситуацию и найти пути для укрепления армянских позиций в Москве»,- заверил Эскин.
При этом он подчеркнул, что стратегическое значение Армении возросло в свете турецкой агрессии в Сирии, в Ливии и в Газе. «Это надо донести до лидеров ведущих стран мира. Турецко-азербайджанский тандем может стать реальной угрозой для всего региона»,- резюмировал израильский эксперт.