Սպիտակ տունը «Crocus City Hall»-ում ահաբեկչության մեջ պաշտոնապես մեղադրել է ԻԳԻԼ-ին
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան Պիերը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում  մեղադրել է ԻԳԻԼ ահաբեկչական խմբավորմանը Մոսկվայի մարզի «Crocus City Hall» համերգասրահում ահաբեկչություն կատարելու մեջ։
«Միացյալ Նահանգները խստորեն դատապարտում է Մոսկվայում տեղի ունեցած սարսափելի ահաբեկչությունը։ Մենք մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում նրանց, ովքեր կորցրել են իրենց հարազատներին և նրանց, ովքեր վիրավորվել կամ տուժել են անմեղ քաղաքացիական անձանց վրա այս անարգ հարձակումների հետևանքով։ ԻԳԻԼ-ը ընդհանուր ահաբեկչական թշնամի է, որը պետք է ամենուր պարտվի»,- ասվում է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երկրի քաղաքացիներին ուղղված ուղերձում ասել էր, որ Մոսկվայի շրջանի «Crocus City Hall» համերգասրահում հրաձգություն կազմակերպած ահաբեկիչների համար «պատուհան» է պատրաստվել՝ Ուկրաինա փախչելու համար։
Նա հայտարարել էր ահաբեկչության չորս կատարողների ձերբակալության մասին, ովրոնք փորձել էին մեքենայով փախչել դեպի Ուկրաինա։

Белый дом официально обвинил ИГИЛ в совершении теракта в «Крокус Сити Холле»
Пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер выступила с заявлением, в котором обвинила террористическую группировку ИГИЛ в совершении теракта в концертном зале «Крокус Сити Холл» в Подмосковье.
«Соединенные Штаты решительно осуждают чудовищный террористический акт в Москве. Мы выражаем глубочайшие соболезнования тем, кто потерял близких, и тем, кто получил ранения или пострадал в результате этих бесчестных нападений на невинных гражданских лиц. ИГИЛ - общий террористический враг, который должен быть побежден везде», - говорится в заявлении пресс-секретаря Белого дома.
Ранее президент России Владимир Путин в ходе обращения к гражданам страны заявил, что для террористов, устроивших стрельбу в концертном зале «Крокус Сити Холл» в Подмосковье, подготовили «окно» для побега на Украину.
Он сообщил о задержании четверых исполнителей теракта, которые пытались скрыться на автомобиле в сторону Украины.