Շոլցը կրկին դեմ է արտահայտվել ՌԴ տարածքի վրա հարվածների համար արևմտյան զենքի կիրառմանը
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը կրկին դեմ է արտահայտվել արևմտյան պետությունների քաղաքականության փոփոխությանը, ըստ որի Ուկրաինային մատակարարվող զենքը չի կարող օգտագործվել Ռուսաստանի տարածքի վրա հարվածների համար, գրում է գերմանական Tagesschau թերթը։
Վերջին շաբաթների ընթացքում ուկրաինական իշխանությունները կոչ են արել արևմտյան առաջնորդներին թույլ տալ հարվածներ հասցնել միջազգայնորեն ճանաչված ՌԴ տարածքին, ներառյալ՝ ուկրաինական սահմանի մոտ ռուսաստանյան զորքերի կուտակման վայրերին: Արևմտյան որոշ փորձագետներ և քաղաքական գործիչներ, այդ թվում՝ Գերմանիայում, պաշտպանում են այս խնդրանքները՝ պնդելով, որ արգելքը խանգարում է Ուկրաինային պաշտպանվել նոր հարձակումներից, ինչպիսին է Խարկովի մարզում վերջերս տեղի ունեցած հարձակումը: Այնուամենայնիվ, կիրակի Շոլցը կրկնել է իր նախկին հայտարարություններն այն մասին, որ նման հարվածներն անընդունելի կլինեն։
Ըստ կանցլերի, «Գերմանիայի կողմից մատակարարվող զենքի օգտագործման հստակ կանոններ կան, դրանք համաձայնեցված են Ուկրաինայի հետ և գործում են»։ Նման քաղաքականությունն անհրաժեշտ է «խուսափելու այս հակամարտությունը մեծ պատերազմի վերածելուց»։
Չնայած Կիևի խնդրանքներին, Բեռլինը հրաժարվում է Ուկրաինային Taurus թևավոր հրթիռներ մատակարարել, և որպես պատճառ բերվել են թիրախների հայտնաբերման բարդությունները և Բունդեսվերի մասնագետների հնարավոր մասնակցությունն այս գործընթացին:

Шольц снова выступил против использования западного оружия для ударов по территории России
Канцлер Германии Олаф Шольц снова выступил против изменения политики западных государств, согласно которой поставленное Украине оружие не может использоваться для ударов по территории России, передает немецкая газета Tagesschau.
В последние недели власти Украины призывают западных лидеров разрешить им наносить удары по международно признанной российской территории, в том числе по местам скопления войск РФ у украинской границы. Некоторые западные эксперты и политики, в том числа в Германии, поддерживают эти просьбы, утверждая, что запрет мешает Украине защищаться от новых атак, таких как недавнее наступление в Харьковской области. Однако в воскресенье Шольц повторил свои предыдущие заявления о том, что такие удары были бы недопустимыми.
По словам канцлера, «есть четкие правила для применения поставленного Германией оружия, они были согласованы с Украиной и они работают». Такая политика необходима, чтобы «избежать перерастания этого конфликта в большую войну».
Несмотря на просьбы Киева, Берлин отказывается поставить Украине крылатые ракеты Taurus — и в качестве причины назывались именно сложности с определением целей и возможным участием в этом процессе специалистов Бундесвера.