Սանկտ Պետերբուրգում անվտանգության ուժերը սպանել են ոստիկանների ուղղությամբ կրակ բացած տղամարդուն
Տղամարդը, ով կրակ է բացել ոստիկանների վրա և պատսպարվել Սանկտ Պետերբուրգի բնակելի շենքի բնակարաններից մեկում, սպանվել է ռուսական գվարդիայի Արագ արձագանքման հատուկ ջոկատի աշխատակիցների կողմից, հայտնում է Коммерсант-ը՝ հղում անելով գերատեսչության մամուլի ծառայությանը։
Չեչնիայի ազգային քաղաքականության, արտաքին կապերի, մամուլի և տեղեկատվության նախարար Ախմեդ Դուդաևի խոսքով՝ պարզվել է, որ կրակողը 59-ամյա Լեչի Ալխանովն է։ Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տղամարդը տառապում էր հոգեկան հիվանդությամբ և մի քանի անգամ բուժման է ենթարկվել։
«Մտավոր հաշմանդամություն ունեցող անձ, ով, ի թիվս այլ բաների, ունի այլ ծանր հիվանդություններ: Ուստի, խնդրում ենք հոգեկան հիվանդի գործողությունների մասին լուրեր կամ բամբասանքներ չտարածել։ Այստեղ ահաբեկչության կամ ծայրահեղականության մասին խոսք չկա»,- գրել է Դուդաևը Telegram-ի իր ալիքում։
Հրաձգությունը տեղի է ունեցել մայիսի 25-ի կեսօրին։ Սանկտ Պետերբուրգի Նևսկի շրջանի Նարոդնայա փողոցում տեղի բնակիչը կրակ է բացել ոստիկանների վրա։ Ֆոնտանկայի խոսքով՝ տղամարդը նախ կրակել է ձկան խանութի վաճառողի վրա, որը երկու շաբաթ առաջ նրան նկատողություն էր արել հասարակական վայրում ծխելու համար։ Վաճառողը ոստիկանություն է կանչել։
Ներքին գործերի նախարարությունը նաև հայտնել է, որ ոստիկանները կանչով ժամանել են մարդկանց վրա կրակ բացելու մասին լուրերի պատճառով։ Фонтанка-ի տվյալներով՝ կրակոցների ժամանակ տղամարդու հետ բնակարանում եղել է իր կինը, որին շուտով դուրս են բերել ոստիկանները։

В Петербурге силовики убили мужчину, открывшего огонь по полицейским
Мужчина, открывший стрельбу по полицейским и забаррикадировавшийся в квартире жилого дома в Санкт-Петербурге, был убит сотрудниками СОБР Росгвардии, передает «Коммерсантъ» со ссылкой на пресс-службу ведомства.
Как сообщает чеченский министр по национальной политике, внешним связям, печати и информации Ахмед Дудаев, стрелком оказался 59-летний Лечи Алханов. По предварительной информации, мужчина страдал от психического заболевания и несколько раз проходил лечение.
«Человек с умственными отклонениями, который кроме всего прочего, имеет другие тяжелые заболевания. Поэтому, убедительная просьба не распространять слухи или сплетни о действиях психически нездорового человека. Здесь нет никакой речи о терроризме или экстремизме»,— написал Дудаев в своем Telegram-канале.
Стрельба произошла днем 25 мая. На Народной улице Невского района Санкт-Петербурга местный житель открыл стрельбу по сотрудникам полиции. По сообщению «Фонтанки», сначала мужчина выстрелил в продавца рыбного магазина, который за две недели до этого сделал ему замечание за курение в общественном месте. Продавец и вызвал полицию.
МВД также сообщало, что сотрудники прибыли по вызову из-за сообщений о том, что мужчина открыл стрельбу по людям. По данным «Фонтанки», во время стрельбу в квартире с мужчиной находилась его жена, которую вскоре вывели сотрудники полиции.