Ռուսաստանը ստիպված կլինի համապատասխան արձագանք տալ՝ Ուկրաինային ՌԴ խորքը հարվածելու թույտվության դեպքում․ Պուտին
Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը ստիպված կլինի «համապատասխան կերպով արձագանքել», եթե Ուկրաինային թույլ տան արևմտյան հեռահար զինատեսակներով հարվածել ՌԴ տարածքի խորքերը, գրում է «Коммерсантъ»-ը։
Միաժամանակ, ըստ ՌԴ նախագահի, պատասխան գործողությունների մանրամասների մասին խոսելը դեռ վաղ է։ Նա ընդգծել է, որ ՌԴ ՊՆ-ն պատասխանների տարբերակներ է առաջարկելու։
«Մոսկվա։ Կրեմլ։ Պուտին» ծրագրի հաղորդավար Պավել Զարուբինը Ռուսաստանի նախագահին հարցրել է, թե արդյոք Արևմուտքը լսել է նրա ազդանշանը, որ հեռահար զենքով հարվածելու թույլտվությունը կնշանակի ՆԱՏՕ-ի երկրների անմիջական մասնակցություն ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը:
«Նրանք ինձ ոչինչ չեն ասել այդ մասին, բայց հուսով եմ, որ լսել են: Որովհետև, իհարկե, մենք նույնպես պետք է որոշ որոշումներ կայացնենք մեզ համար»,- պատասխանել է Պուտինը։
Նա հիշեցրել է, որ սրա առիթով իր նախորդ հայտարարության մեջ խոսել է ուկրաինական բանակի կողմից նման զենք օգտագործելու անկարողության մասին։
Ըստ Պուտինի, դրա համար նրանց անհրաժեշտ են Եվրամիության ու ԱՄՆ-ի հետախուզական տվյալները, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի երկրների մասնագետների օգնությունը։
ՌԴ նախագահը Ռուսաստանի տարածքների խորքերը հարվածելու համար հեռահար հրթիռների կիրառման Ուկրաինայի զինված ուժերի թույլտվությունը կապել է սեպտեմբերի 12-ի հակամարտությանը ՆԱՏՕ-ի երկրների անմիջական մասնակցության հետ։
Հայտարարությունն արվել է ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի միջև այս հարցի շուրջ քննարկումների ֆոնին։ Որոշում դեռ չի կայացվել։

Путин: России придется реагировать соответствующим образом, если Украине разрешат наносить удары вглубь страны
Президент Владимир Путин заявил, что России придется «соответствующим образом реагировать», если Украине разрешат наносить удары вглубь территории РФ западным дальнобойным оружием, передает «Коммерсантъ».
При этом по словам президента РФ, пока рано говорить о деталях ответных мер. Он подчеркнул, что Минобороны России будет предлагать различные варианты ответов.
Ведущий программы «Москва. Кремль. Путин» Павел Зарубин спросил президента РФ, услышали ли на Западе его сигнал  о том, что разрешение на удары дальнобойным оружием будет означать прямое участие стран НАТО в российско-украинском конфликте.
«Они мне об этом ничего не сообщали, но, надеюсь, услышали. Потому что, конечно, мы должны будем для себя тоже принимать какие-то решения»,- ответил Путин.
Он напомнил, что еще в прошлом заявлении по этому поводу говорил о неспособности украинской армии использовать подобное оружие.
По  словам Путина, для этого им нужны разведданные Евросоюза и США, а также помощь специалистов стран НАТО.
Президент России  связал разрешение ВСУ применять дальнобойные ракеты для ударов вглубь российских территорий с прямым участием стран НАТО в конфликте 12 сентября.
Заявление было сделано на фоне обсуждения этого вопроса США и Великобританией. Решение до сих пор принято не было.