Ռուսաստանը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Գարի Կասպարովի նկատմամբ
Ռուսաստանի իրավապահները միջազգային հետախուզում են հայտարարել Գարի Կասպարովի նկատմամբ, ով ավելի վաղ հեռակա կարգով կալանավորվել էր ահաբեկչության արդարացման և «օտարերկրյա գործակալի» գործունեության կարգը երկու անգամ խախտելու մեղադրանքով։ Այս մասին նշված է գործի նյութերում, որոնք հայտնվել են «ՏԱՍՍ» գործակալության տրամադրության տակ։
«Գ. Կ. Կասպարովին հեռակա կարգով մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 205.2 հոդվածի 2-րդ մասով (համացանցում ահաբեկչության արդարացում) և 330.1 հոդվածի 2-րդ մասով (օտարերկրյա գործակալի գործունեության կարգի խախտում՝ երկու դրվագով)։ Գ. Կ. Կասպարովի նկատմամբ դաշնային և միջպետական հետախուզում է հայտարարվել շրջաբերականով, ... նրա նկատմամբ միջազգային հետախուզում է սահմանվել», - նշված է փաստաթղթում։
2025 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Մոսկվայի Զամոսկվորեցկի շրջանային դատարանը Կասպարովի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել երկու ամիս ժամկետով կալանավորումը։ Այդ ժամկետը կհաշվարկվի նրան Ռուսաստանի իրավապահ մարմիններին հանձնելու (արտահանձնման կամ արտաքսման դեպքում) կամ ՌԴ տարածքում փաստացի ձերբակալելու պահից։
Ի սկզբանե Կասպարովին մեղադրանք էր առաջադրվել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 205.2 հոդվածի 2-րդ մասով (տեղեկատվական-հեռահաղորդակցական ցանցերի, այդ թվում՝ համացանցի օգտագործմամբ ահաբեկչության հրապարակային արդարացում)։ Այս հոդվածով նախատեսվում է 5-ից 7 տարի ժամկետով ազատազրկում՝ մինչև 5 տարի ժամկետով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկմամբ։ Ավելի ուշ նրան հեռակա կարգով մեղադրանք է առաջադրվել նաև ՌԴ ՔՕ 330.1 հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված երկու հանցագործությունների կատարման համար (օտարերկրյա գործակալի գործունեության կարգի խախտում)։ Այս դրվագներից մեկով օրենքը նախատեսում է մինչև երկու տարվա ազատազրկում կամ տուգանք։
Ռուսաստանի արդարադատության նախարարությունը Կասպարովին «օտարերկրյա գործակալների» ցուցակում է ներառել 2022 թվականի մայիսին։ Որպես հիմնավորում նշվել էր «քաղաքական գործունեության ծավալումը», իսկ որպես արտասահմանյան աղբյուրներ մատնանշվել էին Ուկրաինան ու ամերիկյան «Human Rights Foundation»-ը։ Ռուսաստանյան դատարանները նրան բազմիցս ենթարկել են վարչական պատասխանատվության՝ «օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը խախտելու» համար։ Ներկայումս Կասպարովը բնակվում է Ռուսաստանի սահմաններից դուրս։

Россия объявила Гарри Каспарова в международный розыск
Следователи в России объявили в международный розыск Гарри Каспарова, заочно арестованного по обвинению в оправдании терроризма и двух эпизодах нарушения порядка деятельности иностранного агента. Об этом говорится в имеющихся в распоряжении ТАСС материалах дела.
«Каспарову Г. К. предъявлено обвинение (заочно) по признакам преступлений, предусмотренных ч. 2 ст. 205.2 УК РФ (оправдание терроризма в интернете), ч. 2 ст. 330.1, ч. 2 ст. 330.1 УК РФ (нарушение порядка деятельности иностранного агента). Федеральный и межгосударственный розыск Каспарова Г. К. объявлен циркуляром, ... объявлен в международный розыск», - следует из документа.
22 декабря 2025 года Замоскворецкий районный суд Москвы избрал в отношении Каспарова меру пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца с момента передачи его российским правоохранительным органам в случае экстрадиции или депортации на территорию РФ либо с момента его фактического задержания на территории РФ.
Каспарову изначально было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 205.2 УК РФ (публичное оправдание терроризма с использованием информационно-телекоммуникационных сетей, в том числе интернета). Санкция этой статьи предусматривает лишение свободы на срок от пяти до семи лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет. Затем его заочно обвинили в совершении двух преступлений, предусмотренных ч. 2 ст. 330.1 УК РФ (нарушение порядка деятельности иностранного агента). По одному эпизоду санкция статьи предусматривает до двух лет лишения свободы или штраф.
Минюст России внес Каспарова в перечень иноагентов в мае 2022 года. В качестве обоснования было указано «осуществление политической деятельности», в сведениях об иностранных источниках указаны Украина и Human rights foundation (США). Суды в РФ неоднократно привлекали его к административной ответственности за «нарушение закона об иностранных агентах». В настоящее время Каспаров проживает за пределами России.