Ռուսաստանը լրացուցիչ սպառազինություն կտեղակայի ի պատասխան Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին միանալուն
Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվայի և Լենինգրադի վերստեղծված ռազմական շրջաններում լրացուցիչ սպառազինություն կտեղակայվի՝ ի պատասխան Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուն, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, գրում է Коммерсант-ը։
Լավրովը քննադատել է երկու երկրների որոշումները՝ ասելով, որ դրանց պատճառով «բարիդրացիության երկար տասնամյակները ապարդյուն են անցել»։
Ինչպես ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը, «զարմանալի էր տեսնել, թե որքան արագ են նրանք փոխել իրենց չեզոքությունը, որը տասնամյակներ շարունակ հավատարմորեն ծառայել է նրանց և ապահովել նրանց հեղինակությունը»։
«Մենք արդեն կազմակերպչական որոշումներ ենք կայացրել, ստեղծվել են Մոսկվայի ռազմական օկրուգը և Լենինգրադի ռազմական օկրուգը։ Այնտեղ կտեղակայվեն լրացուցիչ զինատեսակներ, որոնք համարժեք կլինեն այն մարտահրավերներին, որոնք կարող են առաջանալ Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի տարածքում»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ Ֆինլանդիան և Շվեդիան ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ էին ներկայացրել ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց հետո։ Ֆինլանդիան արդեն ՆԱՏՕ-ի անդամ է, և Շվեդիայի անդամակցությունն արդեն հաստատվել է վերջին երկրի կողմից՝ Հունգարիայի, որը նախկինում դեմ էր դրա՝ դաշինք մտնելուն:

Россия развернет дополнительные вооружения в ответ на вступление Финляндии и Швеции в НАТО
В воссозданных Московском и Ленинградском военных округах РФ будут размещены дополнительные вооружения в ответ на вступление Финляндии и Швеции в НАТО, заявил глава МИД России Сергей Лавров, передает «Коммерсантъ».
Лавров раскритиковал решения обеих стран, заявив, что из-за них «долгие десятилетия добрососедства пошли прахом».
Как заявил глава МИД России, «было удивительно видеть, с какой скоростью они поменяли свой нейтралитет, который десятилетиями служил им весьма верно и обеспечивал репутацию».
«У нас уже приняты организационные решения, созданы Московский военный округ, Ленинградский военный округ. Там будут развернуты дополнительные вооружения, которые будут адекватны тем вызовам, которые могут появиться на территории Финляндии и Швеции»,— сказал он.
Напомним, что Финляндия и Швеция подали заявки на вступление в НАТО после начала войны в Украине. Финляндия уже является членом НАТО, а членство Швеции уже одобрено последней страной, ранее возражавшей против ее вступления в альянс - Венгрией.