Ռուսաստանը կորցրել է հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի կարգավորման գլխավոր մոդերատորի դերը. Մարկեդոնով
Ռուսաստանը կորցրել է հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի կարգավորման գլխավոր մոդերատորի դերը։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՄԳԻՄՕ-ի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի գիտաշխատող, փորձագետ, քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը։
«Ի՞նչ ունեինք։ Մոսկվայի որոշիչ դերով ստորագրված երեք փաստաթուղթ։ Այս դերի ճանաչումը բոլոր առանցքային խաղացողների կողմից՝ Իրանից եւ Թուրքիայից մինչեւ Արեւմուտք (հիշեք, թե ինչպես Մակրոնն ու Միշելը բրյուսելյան ձեւաչափով առաջին հանդիպումից առաջ երկչոտ աշակերտների պես զանգեցին Պուտինին եւ պարզաբանեցին բոլոր հնարավոր մանրամասները): Ի՞նչ ունենք հիմա։ Նախաձեռնության բռնազավթում հանրային, ոչ հանրային տարածքում, արեւմտյան օրակարգի ձեւավորում՝ որպես առաջատար։ Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպումն ամրապնդեց այն, ինչ սկսվեց 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում։ Անկախ նրանից, թե դա մեզ դուր է գալիս, թե ոչ: Եվ պետությունները 100 տոկոսով աջակցում են այս գծին։
Մոսկվան ուշանում է իր նախաձեռնություններով (Օվերչուկը ինչ-որ բան ասաց Փելոսիի մեկնող գնացքի հետեւից, իսկ Զախարովան խոսեց Խովաեւի ջանքերի եւ «համապարփակ առաջարկների» մասին՝ բրյուսելյան բանակցությունների չորս փուլերից հետո, Ռիկերի, Ռոքֆեի այցերից, Փաշինյանի՝ Փարիզ այցից եւ գրեթե միաժամանակ Պրահա այցից հետո)։ Լռություն, ուշացում․․․ «լացող հայրենասիրություն»՝ որպես դիսկուրս (սա այն դեպքում, երբ բոլորն են մեղավոր, բացի ինձնից): Ինձ կասեն. «Փաշինյանն ուզում էր գնալ Արեւմուտք»։ Նա գնաց, երբ Մոսկվան փաստացի դադարեց արձագանքել Ղարաբաղի շուրջ եւ հայ-ադրբեջանական սահմանի ազդակներին: Նախ՝ Փառուխ, Աղավնո-Սուս-Լաչին, ապա՝ Ջերմուկ․․․Ոչ ոք չի ասում, որ անհրաժեշտ էր երկրորդ ճակատ տեղակայել Կովկասում։ Բայց հնարավոր էր եւ անհրաժեշտ էր չորրորդ եւ հինգերորդ համատեղ հայտարարություններն անել, ակտիվացնել դիվանագիտության եւ միջնորդության բոլոր մակարդակները, եւ ամենակարեւորը՝ խաղալ հրապարակավ, այլ ոչ թե կիսագաղտնի հանդիպումներում եւ կուլիսներում։
Ինձ կասեն՝ «Ուկրաինան ստիպեց, որ ամեն ինչ հետին պլան մղվի»։ Ես կպատասխանեմ՝ «Հին գործերը մինչեւ վերջ չհասցնելով՝ ռիսկային է նոր գործեր սկսելը։ Եվ եթե սկսել եք, ապա պետք է ավարտեք նախորդ գործը, այլ ոչ թե վարվեք մուլտֆիլմի հակահերոս Օբեսչալկինի պես»։
Եվ այսօր պահանջներ պետք է առաջադրեք առաջին հերթին ինքներդ ձեզ։ Եվ դասեր քաղեք, քանի դեռ ուշ չէ։ Միայն մի խնդիր կա՝ որտե՞ղ միացնել Սորոս-Շմորոս նվագարկիչը։ Բայց խնդիրը նաեւ այն է, որ գերտերություններ չեն ստեղծվում «լացող հայրենասիրության» օգնությամբ»,-գրել է Մարկեդոնովը։

Маркедонов: РФ утратила роль главного модератора в урегулировании армяно-азербайджанского конфликта
За неполный год (если брать за точку отсчета 26 ноября 2021 года, дату подписания третьего трехстороннего соглашения Путин-Алиев-Пашинян) Россия утратила роль главного (и практически эксклюзивного) модератора в урегулировании армяно-азербайджанского конфликта. Об этом на своей странице в Facebook написал научный сотрудник Института международных исследований МГИМО, эксперт и политолог Сергей Маркедонов.
«Что было? Три документа, подписанных при решающей роли Москвы. Признание этой роли со стороны всех ключевых игроков от Ирана и Турции до Запада (вспомним как Макрон и Мишель до первой встречи в брюссельском формате словно робкие ученики созванивались с Путиным и уточняли все возможные детали). Что стало? Перехват инициативы в паблике, в непубличном пространстве, формирование западной повестки, как ведущей. Четырехсторонняя встреча в Праге закрепила то, что началось в декабре 2021 года в Брюсселе. В этом танго ведет ЕС. Нравится нам это или нет. А Штаты поддерживают эту линию на все 100 (см. недавние встречи при посредничестве Блинкена и Салливана в Нью-Йорке и в ДиСи). Москва запаздывает со своими инициативами (Оверчук что-то говорил в след уходящему поезду Пелоси, а Захарова рассказывала про усилия Ховаева и «всеобъемлющие предложения» после четырех раундов брюссельских переговоров, визитов Рикера, Рокфея, визита Пашиняна в Париж и практически синхронно с пражской встречей). Молчание, запаздывание, «плачущий патриотизм», как дискурс (это когда виноваты все вокруг кроме меня). Мне скажут: «Пашинян хотел на Запад, а его окружение и подавно».
Хотел то он хотел, но пошел туда активно только после того, как Москва фактически перестала реагировать на импульсы вокруг Карабаха и армяно-азербайджанского пограничья. Сначала Парух-Фаррух, потом Агавно-Сус-Лачин, потом Джермук..... Никто не говорит (по крайней мере, не я), что надо было развернуть второй фронт на Кавказе. Но сделать четвертое, пятое совместные заявления, активизировать все уровни дипломатии и посредничества, и главное, играть в паблике, а не на полусекретных совещаниях и в кулуарах можно и нужно было. Что мешало предложить тех же наблюдателей ОДКБ без всякой односторонней поддержки Армении до того, как французы с Пашиняном предложили некий вариант грузинской EUMM на территории Армении?  Еще вчера-позавчера. Идея то пошла, но робко и уже после того, как буква А была произнесена в Ереване и в Париже. Мне скажут: «Украина заставила все отодвинуть на второй план».
Отвечу: «Не разобравшись со старыми делами до конца, рискованно начинать новые. А если начал, то прежние дела надо завершать, а не действовать как мультяшный (анти)герой Обещалкин!» И сегодня претензии надо предъявлять, прежде всего, к себе! И уроки извлекать, пока не поздно. Игра еще не сыграна до конца, и грамотное перепозиционирование могло бы сработать. Да вот одна незадача, кто же его делать будет? Куда же лучше включить пластинку про Сорос-Шморос-Колбасу. Но проблема в том, что с помощью «плачущего патриотизма» не создаются великие державы»,- написал Маркедонов.