Ռուսաստանը կարող է միջուկային հարված հասցնել միայն որպես պատասխան. Վոլոդին
Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը համեմատել է, թե ինչ են ենթադրում Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի դոկտրինները միջուկային հարվածի հնարավորության վերաբերյալ:
"Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի Դաշնությանը, դուք գիտեք, որ մեզ մոտ դա նշված է միայն որպես հարվածին պատասխանելու հնարավորություն",- հայտարարել Է խոսնակը KP.RU-ի հետ զրույցում: ՛՛Այսինքն՝ դա հնարավոր է "միայն պաշտպանության շրջանակներում", - նշել է նա ։
Իսկ ԱՄՆ-ից, նրա գնահատմամբ, "ամեն ինչ կարելի է սպասել"։ "Նրանք գրավեցին և ռմբակոծեցին խաղաղ քաղաքներ՝ Հիրոսիմա և Նագասակի: Օգոստոսին 6-ին և 9-ին կլինի հերթական տարեդարձը։ Նրանցից կարելի է դա սպասել՛՛, - կարծում է Վոլոդինը և հավելում,- ՛՛որովհետև նրանց մոտ դա հայեցակարգում դրված է՝ կանխարգելիչ հարվածի իրավունք" ։
Պետդումայի խոսնակը նաեւ հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի կարողանա իրեն անվտանգ զգալ, քանի դեռ որոշում չի կայացվել Ուկրաինայի արտադաշինքային եւ ոչ միջուկային կարգավիճակի մասին:
Նշենք, որ Ռուսաստանում գործում են "միջուկային զսպման ոլորտում պետական քաղաքականության հիմունքները", որոնց համաձայն՝ երկիրը կարող է միջուկային զենք կիրառել՝ ի պատասխան նրա կամ նրա դաշնակիցների վրա հարձակման, եթե այդ հարձակումը կատարվել է միջուկային զենքի կամ զանգվածային ոչնչացման այլ զենքի օգտագործմամբ, կամ՝ սովորական զենքով ագրեսիայի դեպքում, եթե "սպառնալիքի տակ է դրված պետության գոյությունը":

Володин: Россия может нанести ядерный удар только в качестве ответного
Председатель Госдумы Вячеслав Володин сравнил, что предполагают доктрины России и США относительно возможности ядерного удара.
"Что касается Российской Федерации, вы знаете, у нас это заложено только как возможность ответа на нанесенный удар", - заявил спикер KP.RU. То есть это возможно "только в рамках обороны", отметил он.
От США же, по его оценке, "всего ждать можно". "Они взяли и разбомбили мирные города - Хиросиму и Нагасаки. В августе, 6-го и 9-го, будет очередная годовщина. От них можно это ожидать, - считает Володин. - Потому что у них это в концепции заложено - право на превентивный удар".
Спикер Госдумы также заявил, что Россия не сможет чувствовать себя в безопасности, пока не будет принято решение о внеблоковом и безъядерном статусе Украины.
Отметим, что в России действуют "Основы государственной политики в области ядерного сдерживания", согласно которым страна может применить ядерное оружие в ответ на нападение на нее или ее союзников, если это нападение совершено с использованием ядерного оружия или другого оружия массового поражения. Либо - в случае агрессии с обычным оружием, если "под угрозу поставлено само существование государства".