Ռուսաստանը ԱՄՆ-ին կոչ է արել «քիթը չխոթել» Իրանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության մեջ
Մոսկվան ԱՄՆ-ին կոչ է արել «քիթը չխոթել» Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մեջ, ռուս-իրանական նման փոխգործակցությունը չի խախտում որևէ միջազգային պարտավորություն, ըստ РИА Новости-ի՝ հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը:
«Մեր համագործակցությունը ժամանակի փորձություն է անցել։ Այն չի պարունակում այնպիսի տարրեր, որոնք ինչ-որ բան խախտում են միջազգային պարտավորությունների առումով կամ որևէ բացասական ձևով ազդում որևէ մեկի անվտանգության կամ տարածաշրջանային հավասարակշռության վրա»,- շեշտել է Ռյաբկովը։
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի միջև համագործակցությունը դուրս է քաղաքականության, տնտեսության և տրանսպորտի ոլորտներից:
«Կա նաև ռազմատեխնիկական համագործակցություն։ Սա ոչ ոք չի հերքում։ Բայց Միացյալ Նահանգների գործը չէ խառնվել և քիթը խոթել ուրիշների խնդիրների մեջ: Նրանք պետք է զբաղվեն իրենց խնդիրներով»,- հավելել է Ռյաբկովը։

Россия призвала США «не совать свой нос» в ее военно-техническое сотрудничество с Ираном
В Москве призывают США «не совать свой нос» в военно-техническое сотрудничество между РФ и Ираном, такое российско-иранское взаимодействие не нарушает никаких международных обязательств, заявил замглавы МИД РФ Сергей Рябков, передает РИА Новости.
«Наше сотрудничество проверено временем. Оно не содержит элементов, которые что-либо нарушают с точки зрения международных обязательств, или каким-то негативным образом влияют на чью-то безопасность или региональные балансы», - сказал Рябков.
По его словам, сотрудничество РФ и Ирана простирается очень далеко в сферах политики, экономики, транспорта.
«Есть и военно-техническое сотрудничество. Никто этого не отрицает. Но не дело США лезть, совать свой нос в чужие вопросы. Они должны заниматься своими проблемами», - добавил Рябков.