Ռուսաստանցիների 60%-ը հայտարարել է տնտեսական իրավիճակի վատթարացման մասին․ սա 20 տարվա ռեկորդ է․ Gallup-ի հարցումը
Ռուսաստանցիների 60%-ը կարծում է, որ իրենց քաղաքում կամ տարածաշրջանում տնտեսական իրավիճակը վատթարանում է։ Այս մասին են վկայում ամերիկյան Gallup հետազոտական ընկերության հարցման արդյունքները, որն անցկացվել է 2026 թվականի մարտից մայիս ընկած ժամանակահատվածում։
Սա վերջին 20 տարվա ամենաբարձր ցուցանիշն է (ընկերությունը նմանատիպ հարցումներ է անցկացնում 2006 թվականից ի վեր)։ Նախորդ ռեկորդային ցուցանիշները գրանցվել էին կորոնավիրուսի համավարակի տարիներին՝ 2020-ին (45%) և 2021-ին (50%): 2026 թվականի հարցման համաձայն՝ իրենց բնակավայրում տնտեսական դրության բարելավում նկատել է քաղաքացիների միայն 27%-ը։
Բացի այդ, ռուսաստանցիների 56%-ը հայտարարել է, որ վատթարանում է իրենց կենսամակարդակը. սա նույնպես 20 տարվա ռեկորդային ցուցանիշ է։ Կենսամակարդակի բարելավման մասին հայտնել է հարցվածների 29%-ը։
Բացասական փոփոխություններ են արձանագրվել նաև աշխատաշուկայի վերաբերյալ պատկերացումներում. հարցվածների 58%-ը կարծում է, որ այժմ հարմար ժամանակ չէ աշխատանք փնտրելու համար, մինչդեռ 35%-ը հակառակ կարծիքին է։ Համեմատության համար նշենք, որ մեկ տարի առաջ այս ցուցանիշները կազմում էին համապատասխանաբար 46% և 49%:
Gallup-ը նաև փաստում է, որ վերջին մեկ տարում ռեկորդային անկում է ապրել Ռուսաստանի քաղաքացիների վստահությունը զինված ուժերի, կառավարության և ընտրությունների նկատմամբ։ Այսպես՝ վստահությունը բանակի հանդեպ 79%-ից նվազել է մինչև 66%, կառավարության հանդեպ՝ 67%-ից մինչև 53%, իսկ ընտրությունների արդարության նկատմամբ՝ 56%-ից մինչև 40%: Երկրում մամուլի ազատության մակարդակի դրական գնահատականը մեկ տարվա ընթացքում գրեթե կիսով չափ կրճատվել է՝ 59%-ից իջնելով 34%-ի։

Опрос Gallup: 60% россиян заявили об ухудшении экономической ситуации: Это рекорд за 20 лет
60% россиян считают, что экономическая ситуация в их городе или регионе ухудшается. Это следует из результатов опроса американской исследовательской компании Gallup, который проводился с марта по май 2026 года.
Это максимальный показатель за 20 лет (подобный опрос компания проводит с 2006 года). Предыдущие максимальные показатели были зафиксированы в 2020 (45%) и 2021 (50%) годах во время пандемии коронавируса.
Согласно опросу 2026 года, улучшение экономического положения в своем городе или регионе заметили 27% респондентов.
56% россиян заявили, что их уровень жизни ухудшается — это тоже рекордный показатель за 20 лет. Об улучшении уровня жизни заявили 29% опрошенных.
Также ухудшились взгляды россиян на рынок труда — 58% респондентов заявили, что сейчас плохое время для поиска работы, 35% считают, что хорошее. Год назад эти показатели составляли 46% и 49% соответственно.
Gallup также отмечает рекордное за год падение доверия россиян к вооруженным силам, правительству и выборам. Так, доверие к военным упало с 79% до 66%, к правительству — с 67% до 53%, к честности выборов — с 56% до 40%. Положительная оценка уровня свободы СМИ в стране рухнула за год с 59% до 34%.