Ռուս սահմանապահները Ներքին Հանդում էլ չեն հսկում անցուդարձը, հավաքել են մալուխները
Ներքին Հանդի գյուղապետ Խաչատուր Բաղդասարյանի փոխանցմամբ՝ երեկ նկատել են, թե ինչպես են ռուս սահմանապահները հավաքում դաշտային մալուխները։ Ինչպես ենթադրում էր համայնքապետը՝ հավանաբար հեռանալու նպատակով։ Այս մասին գրում է «Ազատություն»-ը։
Այսօր կեսօրին «Ազատության» տեսախցիկը Ներքին Հանդի սկզբնամասում արձանագրել է՝ ռուսական անցակետում մի քանի ռուս զինվորականներ կան, որոնք արդեն կից դիտակետից չեն հսկում անցուդարձը։ Անցակետի մուտքի մոտ նաև հավաքված մալուխներ կային։
Ռուս սահմանապահներն այս տարածքներում տեղակայվել էին 44-օրյա պատերազմից հետո՝ Հայաստանի կառավարության նախաձեռնությամբ։
Օրերս նախագահ Պուտինի խոսնակը հաստատել էր, որ Հայաստանի մի շարք մարզերից ռուսաստանցի զինվորականների և սահմանապահների դուրսբերումը համաձայնեցվել Է մայիսի 8-ին Մոսկվայում Հայաստանի ու Ռուսաստանի ղեկավարների հանդիպման ընթացքում։ Ըստ ռուսական կողմի՝ «Երևանի խնդրանքով ռուս սահմանապահները կշարունակեն մնալ հայ - թուրքական և հայ - իրանական սահմանին»։
Հայաստանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղարը հստակեցրել էր, որ ռուս սահմանապահները դուրս կգան Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Տավուշի, Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերից, ինչպես նաև «Զվարթնոց» օդանավակայանից։

«Свобода»: Российские пограничники больше не контролируют происходящее в Неркин Ханде
По словам главы села Неркин Ханд Хачатура Багдасаряна, вчера они заметили, как российские пограничники собирают кабели связи в поле. Как предположил последний, вероятно для того, чтобы уйти. Об этом пишет радиостанция «Свобода».
Сегодня днем камера «Свободы» зафиксировала на российском пропускном пункте в начале села Неркин Ханд нескольких российских военных, которые уже не контролируют происходящее с наблюдательного пункта. Возле входа на пропускной пункт также можно видеть кабели.
Российские пограничники были размещены на данной территории после 44-дневной войны, по инициативе правительства Армении.
На днях пресс-секретарь Путина заявил о том, что процесс вывода российских военных и пограничников из ряда областей Армении был согласован 8 мая в Москве в ходе встречи глав Армении и России. По заявлению российской стороны, «по просьбе Еревана российские пограничники продолжат находиться на армяно-турецкой и армяно-иранской границах».
Глава парламентской фракции правящей партии «Гражданский договор» Айк Конджорян заявил, что российские пограничники покинут Гегаркуникскую, Сюникскую, Тавушскую, Араратскую и Вайоцдзорскую области, а также аэропорт «Звартноц».