ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարել է երկու օվկիանոսներում և երեք ծովերում զորավարժությունների մեկնարկի մասին
Ռուսաստանի ռազմածովային ուժերը սկսել են «Օվկիանոս-2024» ռազմավարական զորավարժությունները, հայտնում է Интерфакс-ը՝ հղում անելով ՌԴ պաշտպանության նախարարության հայտարարությանը։ Զորավարժությունները տեղի կունենան Խաղաղ և Հյուսիսային Սառուցյալ օվկիանոսների, Միջերկրական, Կասպից և Բալթիկ ծովերի ջրերում։
Ռազմական գերատեսչությունը հայտարարել է, որ վարժանքներին կմասնակցեն ավելի քան 90 հազար զինվորականներ, ավելի քան 400 ռազմանավ, սուզանավ և օժանդակ նավատորմի նավատորմ, ռազմածովային և օդատիեզերական ուժերի ռազմածովային ավիացիայի ավելի քան 120 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ, մոտ 7000 միավոր սպառազինություն, ռազմական և հատուկ տեխնիկա։
Նախատեսվում է օպերատիվ խմբեր ներգրավել ՆԳՆ-ից, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, ԱԴԾ-ից, Ազգային գվարդիայի և ՌԴ պահպանության դաշնային ծառայության զորքերից, ինչպես նաև «ռազմական զորամիավորումներ Ռուսաստանի Դաշնության օտարերկրյա գործընկեր պետություններից», հայտնել են  ՊՆ-ից։
«Օվկիանոս-2024»-ը կտևի մինչև սեպտեմբերի 16-ը ներառյալ։
Զորավարժությունների առաջին փուլի շրջանակներում նախատեսվում է զորախմբերի տեղակայում մարտական ​​հենակետերում։
«Երկրորդ փուլում մասնակիցները կներգրավվեն «մարտական ​​գործողությունների»՝ ստրատեգիական նշանակության օբյեկտներին և կեղծ թշնամու ուժերին ջախջախելու, ամֆիբիական գրոհային ուժերին չհամալրված ափի վրա վայրէջք կատարելու, ծովային տնտեսական գործունեության օբյեկտների և ռազմավարական հաղորդակցությունների պաշտպանությանը՝ հաշվի առնելով զինված պայքարի ժամանակակից բնույթը ծովում»,- հայտարարել է ՊՆ-ն։

Минобороны РФ объявило о начале учений в двух океанах и трех морях. В них задействованы 90 тысяч человек
Военно-морской флот РФ начал стратегическое учение «Океан-2024», сообщает «Интерфакс» со ссылкой на заявление российского Минобороны. Маневры пройдут в акваториях Тихого и Северного Ледовитого океанов, Средиземного, Каспийского и Балтийского морей.
В учениях, объявило военное ведомство, будут задействованы более 90 тысяч военных, более 400 боевых кораблей, подводных лодок и судов обеспечения вспомогательного флота, более 120 самолетов и вертолетов морской авиации ВМФ и Воздушно-космических сил, около 7000 единиц вооружения, военной и специальной техники.
К участию в маневрах планируется привлечь оперативные группы от МВД, МЧС, ФСБ, войск Нацгвардии и ФСО, а также «воинские контингенты от иностранных государств-партнеров РФ», заявило Минобороны.
«Океан-2024»продлится до 16 сентября включительно.
В рамках первого этапа учений планируется отработать развертывание группировок сил на полигонах боевой подготовки.
«На втором этапе участники будут задействованы в розыгрыше „боевых действий» по поражению стратегически важных объектов и сил условного противника, высадке морских десантов на необорудованное побережье, защите объектов морской экономической деятельности и стратегических коммуникаций с учетом современного характера вооруженной борьбы на море», — заявило Минобороны.