ՌԴ երեք մարզերում մտցվել է «հակաահաբեկչական գործողության» ռեժիմ Ուկրաինայի շարունակվող հարձակման պատճառով
ՌԴ երեք մարզերում մտցվել է «հակաահաբեկչական գործողության» ռեժիմ Ուկրաինայի շարունակվող հարձակման պատճառով, տեղեկացրել են Ռուսաստանի Ազգային հակաահաբեկչական կոմիտեում։
«Ընդունվել է որոշում 2024թ. օգոստոսի 9-ից կազմակերպել հակաահաբեկչական գործողությունների իրականացում Բելգորոդի, Բրյանսկի եւ Կուրսկի մարզերում»,- տեղեկացրել է կոմիտեն։
Նշված տարածքներում մտցվել է համապատասխան իրավական ռեժիմ, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ եւ ժամանակավոր սահմանափակումներ՝ «ահաբեկչությանը դիմակայելու» հոդվածի համապատասխան, ավելացրել են կոմիտեում։
«Պետական մարմինները ձեռնարկում են լրացուցիչ միջոցներ՝ ուղղված քաղաքացիների անվտանգության ապահովմանը, իրավակարգի պահպանմանը եւ օբյեկտների հակաահաբեկչական պաշտպանվածության ուժեղացմանը»,- նշված է հաղորդագրությունում։
ՌԴ ՊՆ-ն իր հերթին հայտնում է, որ Կուրսկի մարզի «սահմանամերձ շրջան» են ուղարկվել ռուսական տանկեր՝ Ուկրաինայի ԶՈւ հարձակումը հետ մղելու համար։ «Տանկիստները կրակային դիրքեր են զբաղեցրել վտանգավոր ուղղություններում... Տանկերի անձնակազմերը լրիվ պատրաստ են մարտական աշխատանքին եւ կրակի վարմանը»,- նշված է գերատեսչության թելեգրամ-ալիքում։
Այդ ընթացքում ռուսական պարբերականները, ինչպես նաեւ ուկրաինական զինվորական թելեգրամ-ալիքները տեղեկացնում են, որ Ուկրաինայի ԶՈւ-ին հաջողվել է վերահսկողության տակ վերցնել Պորոզ գյուղը Բելգորոդի մարզում։ «Հրետանու պաշտպանության ներքո Ուկրաինայի ԶՈւ-ն մտել է Պորոզ գյուղ, Բելգորոդի մարզի Գրայվորոնյան քաղաքային օկրուգում»,- գրել է «Zаписки ветерана» ռուսական ալիքը օգոստոսի 10-ի առավոտյան։ Բոլոր հաղորդումներին կցված են տեսանյութեր, որոնցում ուկրաինական եւ վրացական դրոշներով զինծառայողները կանգնած են Պորոզի գյուղական ակումբի կողքին, գրել է Moscow Times-ը։
Ուկրաինական «Офіцер» ալիքը հրապարակել է ՌԴ տանկի ոչնչացման տեանյութ։ Նրա տվյալներով՝ տեսագրումն արվել է Կուրսկի մարզում օգոստոսի 10-ի հաջող գրոհից հետո։ Այս տեղեկության պաշտոնական հաստատումը դեռ չկա։
Ուկրաինայի ԶՈւ-ն սկսել է հարձակվել Կուրսկի մարզում օգոստոսի 6-ի առավոտյան։ Մի քանի օրում ուկրաինական բանակը վերահսկողության տակ է վերցրել մոտ 20 բնակավայր եւ «Սուջա» գազաչափիչ կայանը, որով ռուսական գազը մղվում է Եվրոպա։ Գերի են ընկել տասնյակ ռուս զինվորականներ, այդ թվում ժամկետային զինվորներ։ Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը հայտնել է, որ գործողությունը, որի հետեւանքով Ռուսաստանը կկորցնի տարածքներ, մարդիկ եւ տեխնիկա, կուժեղացնի Կիեւի դիրքերը Մոսկվայի հետ հետագա բանակցություններում։

В трех российских областях введен режим «контртеррористической операции» из-за продолжающегося наступления Украины
В трех российских областях ввели режим «контртеррористической операции» из-за продолжающегося наступления Украины, сообщили в Национальном антитеррористическом комитете России.
«Принято решение организовать с 9 августа 2024 г. проведение контртеррористических операций в Белгородской, Брянской и Курской областях», - сообщает НАК.
На указанных территориях введен соответствующий правовой режим и применяются необходимые меры и временные ограничения в соответствии со статьей «о противодействии терроризму», добавили в НАК.
«Государственными органами предпринимаются дополнительные меры, направленные на обеспечение безопасности граждан, поддержание правопорядка и усиление антитеррористической защищенности объектов», - говорится в сообщении.
Минобороны РФ в свою очередь заявляет, что в «приграничный район» Курской области прибыли российские танки для отражения наступления ВСУ вглубь региона. «Танкисты заняли огневые позиции на танкоопасных направлениях... Экипажи танков полностью готовы к боевой работе и ведению огня», - говорится в Telegram-канале ведомства.
Тем временем российские паблики, а также украинские военные Telegram-каналы сообщают, что ВСУ удалось взять под свой контроль село Полоз в Белгородской области. «Под прикрытием артиллерии ВСУ зашли в нп Пороз, Грайворонский городской округ Белгородской области», — пишет российский канал «Zаписки ветерана» утром 10 августа. Все сообщения подкреплены видео, на котором военнослужащие с украинскими и грузинскими флагами стоят рядом с полозовским сельским клубом, пишет Moscow Times.
Украинский канал «Офіцер» публикует видео уничтоженной танковой засады РФ. По его данным, запись была сделана в Курской области после успешной атаки со стороны ВСУ утром 10 августа. Официального подтверждения этой информации пока нет.
ВСУ начали наступать в Курской области утром 6 августа. За несколько дней боев украинская армия взяла под свой контроль не менее 20 населенных пунктов и газоизмерительную станцию «Суджа», через которую российский газ качается в Европу. В плен попали десятки российских военных, в том числе солдаты-срочники. Советник главы офиса президента Украины Михаил Подоляк заявил, что операция, в результате которой Россия потеряет территорию, людей и технику, усилит позиции Киева на будущих переговорах с Москвой.