ՌԴ ԱԳՆ-ն կոչ է արել լուրջ վերաբերվել Զելենսկու սպառնալիքներին՝ վերանայելու երկրի՝ միջուկային զենքից հրաժարվելու հարցը
Միջազգային հանրությունը պետք է շատ լուրջ ընդունի Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու սպառնալիքները՝ վերանայելու երկրի կողմից միջուկային զենքից հրաժարվելու հարցը։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի մեկնաբանության մեջ, փոխանցում է ТАСС-ը։
«2022 թվականի փետրվարին Զելենսկին նույն Մյունխենի համաժողովում իր ելույթում սպառնացել է վերանայել Կիևի՝ միջուկային զենքից հրաժարվելու հարցը», - նշել է դիվանագետը,- «Համոզված ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է շատ լուրջ վերաբերվի նման վտանգավոր հայտարարություններին։ Ավելին, ԽՍՀՄ ժամանակներից Ուկրաինան դեռևս ունի միջուկային զենքի արտադրության գիտական և արտադրական ներուժ»։

В МИД РФ призвали серьезно относиться к угрозам президента Украины пересмотреть отказ страны от ядерного оружия
Международное сообщество должно самым серьезном образом отнестись к угрозам президента Украины Владимира Зеленского пересмотреть отказ страны от ядерного оружия. Об этом говорится в комментарии официального представителя МИД РФ Марии Захаровой, сообщает ТАСС.
«В феврале 2022 года Зеленский в своем выступлении на той же Мюнхенской конференции пригрозил пересмотреть отказ Киева от ядерного оружия, - отметила дипломат. - Убеждены, что международное сообщество должно самым серьезным образом относиться к подобным опасным заявлениям. Тем более что у Украины со времен СССР еще сохранился научный и производственный потенциал для производства ядерных вооружений».