Պուտինը ժամանել է Աբու Դաբի
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ժամանել է Աբու Դաբի, որտեղ բանակցություններ կվարի նախագահ Մուհամեդ Բեն Զաիդ Ալ Նահայանի հետ, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նախատեսվում է, որ Պուտինը եւ Ալ Նահայանը կքննարկեն ռուս-էմիրաթյան համագործակցության հետագա զարգացման վիճակն ու հեռանկարները, օրակարգում կլինի նաեւ հրատապ միջազգային թեմատիկան՝ Մերձավոր Արեւելքի իրադարձությունների շեշտադրմամբ։
Սա այս տարի երկու ղեկավարների երկրորդ հանդիպումն է, նախորդը տեղի էր ունեցել հունիսին Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում, որտեղ ԱՄԷ-ն ներկայացված էր «հյուր երկրի» պատվավոր կարգավիճակով։
Ռուսաստանի նախագահին ուղեկցում է ներկայացուցչական պատվիրակություն, որում, մասնավորապես ընդգրկված են, ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, փոխվարչապետ Ակլեքսանդր Նովակը, ԿԲ նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան, «Ռոսկոսմոսի» ղեկավար Յուրի Բորիսովը, «Ռոսատոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը։ Ընդգրկված են նաեւ գործարար շրջանակի ներկայացուցիչներ։
Աբու Դաբիում բանակցություններից հետո Պուտինը կմեկնի Էր Ռիադ, այստեղ նախատեսված է հանդիպում թագաժառանգի՝ Սաուդյան Արաբիայի նախարարների խոհրդի նախագահ Մուհամեդ Բեն Սալման Ալ Սաուդի հետ։

Путин прибыл в Абу-Даби
Президент России Владимир Путин прибыл в Абу-Даби, где проведет переговоры с президентом Мухаммедом Бен Заидом Аль Нахайяном, передает РИА Новости.
Планируется, что Путин и Аль Нахайян обсудят состояние и перспективы дальнейшего развития российско-эмиратского сотрудничества, на повестке дня будет также актуальная международная проблематика с акцентом на положение дел в регионе Ближнего Востока.
Это будет вторая встреча лидеров в этом году, предыдущая состоялась в июне на полях Петербургского международного экономического форума, где ОАЭ были представлены в почетном статусе "страны-гостя".
Российского лидера сопровождает представительная делегация, в нее, в частности, входят глава МИД Сергей Лавров, первый вице-премьер РФ Андрей Белоусов, глава Минпромторга Денис Мантуров, вице-премьер Александр Новак, глава ЦБ Эльвира Набиуллина, глава "Роскосмоса" Юрий Борисов, глава "Ростатома" Алексей Лихачев, глава РФПИ Кирилл Дмитриев. В составе делегации также есть представители деловых кругов.
После переговоров в Абу-Даби Путин направится в Эр-Рияд - там у него запланирована встреча с наследным принцем, председателем Совета министров Саудовской Аравии Мухаммедом Бен Сальманом Аль Саудом.