Պուտինը վերահսկում է իրավիճակը Կուրսկի մարզում. Սմիրնով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մշտապես վերահսկում է իրավիճակը Կուրսկի շրջանում, ասել է նահանգապետի պաշտոնակատար Ալեքսեյ Սմիրնովը, տեղեկացնում է Ռիա Նովոստի-ն։
«Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինին, որը գրեթե անձամբ մշտապես հետևում է այս իրավիճակին և աջակցություն է ցուցաբերում դաշնային մակարդակով, ինչպես նաև ՌԴ կառավարությանը», - ասել է Սմիրնովը Կուրսկում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ։
Ուկրաինայի զինված ուժերի ստորաբաժանումներն օգոստոսի 6-ի առավոտյան ժամը 5: 30-ին հարձակման են անցել Կուրսկի շրջանում տարածք գրավելու նպատակով, նրանց առաջխաղացումը դադարեցվել է, հայտարարել է ՌԴ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը: Նա ընդգծել է, որ Կուրսկի շրջանում գործողությունն ավարտվելու է հակառակորդի ջախջախմամբ և պետական սահման մուտք գործելով:
Ինչպես օգոստոսի 15-ին հայտնել Է ՌԴ Պաշտպանության նախարարությունը՝ Կուրսկի ուղղությամբ ռազմական գործողությունների ընթացքում Ուկրաինայի զինված ուժերը կորցրել են մինչև 2640 զինվորական և 37 տանկ:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Կիևի ռեժիմը սադրանք է ձեռնարկել, անխտիր կրակոցներ է վարում, այդ թվում՝ քաղաքացիական թիրախների ուղղությամբ:
Պուտինը հայտարարել է, որ հակառակորդն արժանի պատասխան կստանա, Ռուսաստանի առջև ծառացած բոլոր նպատակներին կհասնեն:

Путин контролирует ситуацию в Курской области, заявил врио губернатора
Президент РФ Владимир Путин постоянно контролирует ситуацию в Курской области, заявил врио губернатора Алексей Смирнов.
"Хочу сказать спасибо президенту Российской Федерации Владимиру Владимировичу Путину, который практически лично постоянно контролирует эту ситуацию и оказывает поддержку на федеральном уровне, и правительству РФ", - заявил Смирнов на брифинге в Курске.
Подразделения ВСУ в 5.30 утра 6 августа перешли в наступление с целью захвата территории в Курской области, их продвижение было остановлено, заявил начальник Генштаба ВС РФ Валерий Герасимов. Он подчеркнул, что операция в Курской области будет завершена разгромом противника и выходом на госграницу. Как сообщило 15 августа Минобороны РФ, за время боевых действий на курском направлении ВСУ потеряли до 2640 военных и 37 танков.
Президент России Владимир Путин заявлял, что киевский режим предпринял провокацию, ведет неизбирательную стрельбу, в том числе по гражданским целям. Путин заявил, что противник получит достойный ответ, все цели, стоящие перед Россией, будут достигнуты.
В Курской, а также Белгородской и Брянской областях для обеспечения безопасности граждан действует режим КТО.