Պուտինը հայտնել է, որ Ռուսաստանը պահանջներ չունի Դուրովից
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջին անգամ մեկնաբանել է Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովի ձերբակալությունը Ֆրանսիայում։ Նա Փարիզի գործողություններն անվանել է «ոչ այնքան հասկանալի» եւ «ընտրովի»՝ ընդգծելով, որ ՌԴ իշխանությունների մոտ գործարարի գործունեությունը պարսավանք չի առաջացրել։
«Մենք նրանից ոչ մի պահանջ չենք ունեցել... Ես գիտեմ, որ որ շատ երկրների կողմից հավակնություններ եղել են՝ հաշվի առնելով, որ պլատֆորմն օգտագործվում է ինչ-որ մարդկանց եւ կառույցների կողմից, որոնք կարող են իրենց գործունեությամբ վնաս պատճառել այս կամ այն պետության տնտեսությանը կամ անվտանգությանը։ Կարծում եմ, որ Ռուսաստանի կառավարությունը նույնպես կարող էր ինչ-որ հարցեր ունենալ նրան, բայց չէ՞ որ դրանից զերծ չեն նմանատիպ բոլոր պլատֆորմները։ Եթե Դուրովի հետ այդպես են վարվում, ապա պետք է մյուսներին նույնպես փակել, ձերբակալել»,- ասել է Պուտինը Արեւելյան տնտեսական համաժողովի շրջանակում։
Նա նաեւ հայտնել է, որ չի տեսնվել Դուրովի հետ վերջերս Ադրբեջան կատարած իր այցի ընթացքում։ «Ինչո՞ւ մենք պետք է նրա հետ հանդիպեինք Բաքվում։ Ես անգամ չգիտեի, որ նա այնտեղ է գտնվում,- նշել է նախագահը։ Պուտինը նշել է, որ հանդիպել է Դուրովի հետ ընդամենը մեկ անգամ, «Մոսկվայում, շատ տարիներ առաջ», Կրեմլում. Telegram-ի հիմնադիրը «պատմել է բիզնեսի զարգացման իր պլանների մասին»։ «Այդ ժամանակվանից մենք նրա հետ չենք հանդիպել եւ ոչ մի շփում չենք ունեցել»,- ավելացրել է պետության ղեկավարը։

Путин заявил об отсутствии у России претензий к Дурову
Президент РФ Владимир Путин впервые прокомментировал задержание основателя Telegram Павла Дурова во Франции. Он назвал действия Парижа «не очень понятными» и «избирательными», подчеркнув, что у российских властей деятельность бизнесмена нареканий не вызывала.
«У нас к нему каких-то претензий не было… Я знаю, что со стороны многих стран претензии были с учетом, что платформа используется определенным образом какими-то людьми и структурами, которые могут наносить ущерб своей деятельностью экономике или безопасности тех или иных государств. Думаю, что у правительства России тоже могли быть какие-то к нему вопросы, но ведь этим грешат все платформы подобного рода. Если с Дуровым так поступают, то надо и других тоже закрывать, арестовывать», — сказал Путин на полях Восточного экономического форума.
Он также заявил, что не виделся с Дуровым в ходе своего недавнего визита в Азербайджан. «Зачем нам с ним встречаться в Баку? Я даже не знал, что он там находится», — отметил президент. Путин уточнил, что встречался с Дуровым всего один раз — «в Москве много лет назад», в Кремле: основатель Telegram «рассказывал о своих планах развития бизнеса». «С тех пор мы с ним не виделись и контактов никаких не поддерживали», — добавил глава государства.