Պուտինը չի պատրաստվում շնորհավորել Թրամփին հաղթանակի կապակցությամբ
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ չգիտի, թե արդյոք Վլադիմիր Պուտինը նախատեսում է շնորհավորել Դոնալդ Թրամփին ընտրություններում հաղթանակի առիթով, բայց հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ը ոչ բարեկամական երկիր է, որը ներքաշված է Ռուսաստանի դեմ պատերազմում, տեղեկացրել է «Ինտերֆաքսը»։
«Ինչ վերաբերում է շնորհավորանքին, ես չգիտեմ Թրամփին շնորհավորելու նախագահի պլանների մասին»,- ասել է Պեսկովը լրագրողներին՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
Նա նշել է. «Այնուամենայնիվ, եկեք չմոռանանք, որ խոսքը ոչ բարեկամ երկրի մասին է, որն ուղիղ եւ անուղղակիորեն ներքաշված է մեր պետության դեմ պատերազմում»։
Պեսկովին հարցրել են, թե արդյոք նա չի մտածում, որ Թրամփը կարող է նեղանալ, եթե իրեն հաղթանակի առիթով չշնորհավորի Պուտինը, եւ չի վատացնի դա արդյոք Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ հարաբերություներն էլ ավելի։
«Էլ ավելի վատացնել գրեթե անհնար է, հարաբերությունները գտնվում են ամենացածր մակարդակում։ Իսկ հետո արդեն կախված կլինի ԱՄՆ հաջորդ ղեկավարությունից։ Նախագահ Պուտինը քանցիս կրկնել է, որ բաց է կառուցողական երկխոսության համար՝ հիմնված արդարության, իրավահավասարության եւ միմյանց մտահոգությունները հաշվի առնելու վրա։ Եվ նախագահ Պուտինը պահպանում է իր այս տրամադրվածությունը։ Նա դա բազմիցս հաստատել է։ Ներկա պահին ԱՄՆ վարչակազմում տրամադրված են տրամագծորեն հակառակ կերպով։ Ինչ կլինի հունվարին՝ կտեսնենք»,- ասել է Պեսկովը։
Ընդհանուր առմամբ ընտրությունները, նշել է նա, Միացյալ Նահանգների ներքին գործն են։ «Մենք, հասկանալի է, ուշադիր հետեւում ենք տեղեկատվության հոսքին, որն այդ հաշվով գալիս է օվկիանոսի այն կողմից, մենք վերլուծում ենք խոսքերը, որոնք ասվում են եւ, իհարկե, գլխավորապես եզրակացություններ կանենք ըստ այն հայտարարությունների, թեմաների, որոնք գտնվում են մեր օրակարգում, երբ դրանք ստացվեն»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։

Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что ему неизвестно, планирует ли Владимир Путин поздравить Дональда Трампа с победой на выборах, но напомнил, что США являются недружественной страной, вовлеченной в войну против России, сообщает «Интерфакс».
«Что касается поздравления, мне неизвестно о планах президента поздравлять Трампа», - сказал Песков журналистам, отвечая на соответствующий вопрос.
При этом он заметил: «Все-таки давайте не забывать, что речь идет о недружественной стране, которая прямо и косвенно вовлечена в войну против нашего государства».
Пескова спросили, не думает ли он, что Трамп может обидеться, если его не поздравит с победой Путин, и не ухудшит ли это отношения России и США еще больше.
«Еще ухудшить практически невозможно, отношения находятся на исторически самой низкой точке. А дальше уже будет зависеть от следующего руководства США. Президент Путин неоднократно повторял, что он открыт к конструктивному диалогу, основанному на справедливости, равноправии и готовности учитывать озабоченности друг друга. И президент Путин сохраняет этот свой настрой. Он его неоднократно подтверждал. В настоящий момент в администрации США настроены диаметрально противоположным образом. Что будет в январе - мы посмотрим», - сказал Песков.
В целом выборы, отметил он, это внутреннее дело Соединенных Штатов. «Мы, разумеется, внимательно отслеживаем все потоки информации, которые на этот счет идут из-за океана, мы анализируем слова, которые говорят ну, и конечно, главным образом будем делать выводы по заявлениям, по темам, которые находятся на нашей повестке дня, когда они поступят», - сказал представитель Кремля.