Պուտինը հայտնել Է ՀԱՊԿ երկրների համար ՀՕՊ միասնական ցանց ստեղծելու ծրագրերի մասին
Ռուսաստանը մեծ աշխատանք է տարել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների հետ ՀՕՊ միասնական համակարգի ձևավորման հարցով: Այս մասին կառավարության հետ խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Պետության ղեկավարի խոսքով ՝ ընդհանուր անվտանգության ապահովման հարցերը նա քննարկել է Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ բանակցություններում, որն այս օրերին այցով գտնվում է Ռուսաստանում:
«Ուզում եմ դրանցից մեկին հիմա կարճ անդրադառնալ ։ Առավել ևս, որ վաղը Մինսկում հանդիպում ենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում մեր գործընկերների հետ ։ Հարցերից մեկը ՀԱՊԿ երկրների հակաօդային պաշտպանության միասնական միասնական համակարգի ձևավորումն է ։ Մենք արդեն մեծ աշխատանք ենք կատարել այդ առումով», - հայտարարել Է Պուտինը ։

Путин рассказал о работе по созданию общей системы ПВО для стран ОДКБ
Россия провела большую работу со странами Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) по вопросу формирования единой системы ПВО, заявил президент Владимир Путин на совещании с правительством.
По словам главы государства, вопросы обеспечения общей безопасности он обсуждал на переговорах с президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном, который в эти дни находится с визитом в России.
"Хочу один из них сейчас затронуть коротко. Тем более что завтра у нас в Минске встреча с коллегами в рамках Организации договора о коллективной безопасности. Один из вопросов - это формирование единой общей объединенной системы ПВО стран ОДКБ. Мы уже провели в этом отношении большую работу", - заявил Путин.