Պետդուման վավերացրել է ԵԱՏՄ շրջանակում ֆիտոսանիտարական միջոցների մասին արձանագրությունը
Պետդուման վավերացրել է 2014թ. մայիսի 29-ի Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրում փոփոխություններ մտցնելու մասին արձանագրությունը, որը նախատեսում է ֆիտոսանիտարական միջոցների ներդրման կարգը ԵԱՏՄ շրջանակում։ Փաստաթուղթը Պետդումա է մտցրել ՌԴ նախագահը։
Արձանագրությունն ստորագրվել է 2023թ. մայիսի 25-ին Մոսկվայում։ Փաստաթղթում, մասնավորապես, նախատեսվում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից արտակարգ ֆիտոսանիտարական միջոցների ներդրման կարգը։ Փաստաթղթի համաձայն՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունն իրավունք ունի արտակարգ ֆիտոսանիտարական միջոցներ մտցնել հետեւյալ դեպքերում. ֆիտոսանիտարական միջոցների կիրառման համապատասխան գիտական հիմնավորման բացակայություն կամ այդ հիմնավորումը ներկայացնելու անհնարինություն անհրաժեշտ ժամկետում՝ համապատասխան միջազգային կազմակերպություններից, անդամ պետություններից, ինչպես նաեւ երրորդ երկրներից ֆիտոսանիտարական միջոցների կիրառման մասին, ինչպես նաեւ ֆիտոսանիտարական ռիսկի ուսումնասիրման արդյունքների ստացման դեպքում, որը կհաստատի այդ ռիսկի առկայությունը։
Փաստաթուղթը ճշտումներ է մտցնում նաեւ որոշ արձանագրություններում, այդ թվում ներկրման մաքսատուրքերի վերաբերյալ։
«Արձանագրությունն ուղղված է իրավական հիմքի ձեւավորմանը՝ միջոցառումների իրականացման համար, որոնք ներառված են մինչեւ 2025թ. Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղություններում, որը հաստատվել է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի 2020թ. դեկտեմբերի 11-ի որոշմամբ»,- նշվել է պարզաբանող գրությունում։

Госдума ратифицировала протокол о фитосанитарных мерах в рамках ЕАЭС
Госдума ратифицировала протокол о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, предусматривающий порядок введения фитосанитарных мер в рамках ЕАЭС. Документ был внесен в Госдуму президентом РФ.
Протокол был подписан в Москве 25 мая 2023 года. Документом, в частности, предусматривается порядок введения государствами - членами ЕАЭС экстренных фитосанитарных мер. Согласно документу, государство - член ЕАЭС имеет право вводить экстренные фитосанитарные меры в следующих случаях: отсутствие соответствующего и достаточного научного обоснования применения фитосанитарных мер или невозможность представления такого обоснования в необходимые сроки при получении официальной информации от соответствующих международных организаций, государств-членов, а также от третьих стран о принимаемых фитосанитарных мерах, а также получение результата анализа фитосанитарного риска в отношении вредных организмов, подтверждающего наличие такого риска.
Также документ вносит уточнения в некоторые протоколы, в том числе о порядке зачисления и распределения сумм ввозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие), их перечисления в доход бюджетов государств-членов, о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран, о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза и прочее.
«Протокол направлен на формирование правовой основы для реализации мероприятий, включенных в Стратегические направления развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденные решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 декабря 2020 года, наделение соответствующими полномочиями органов Евразийского экономического союза, устранение выявленных в ходе правоприменительной практики пробелов в правовом регулировании отдельных сфер, определенных договором, а также на корректировку некоторых положений договора», - говорится в пояснительной записке.