Պետդեպարտամենտը հույս է հայտնել, որ Ուկրաինայում պատերազմի դիվանագիտական կարգավորումը շուտով կսկսվի
ԱՄՆ-ը հույս է հայտնում, որ շուտով կսկսվի Ուկրաինայի պատերազմի դիվանագիտական կարգավորումը։ Այս մասին Վաշինգտոնում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Քուրթ Քեմփբելը։ «Կա գիտակցում, որ դրա մի մասը պետք է լուծվի բանակցությունների սեղանի շուրջ: Հուսով եմ, որ ոչ հեռու ապագայում ինչ-որ պահի մենք կհայտնվենք ինչ-որ դիվանագիտական փոխգործակցության մեջ»,- ասել է Քեմփբելը` խոսելով իրավիճակի հանգուցալուծման հեռանկարների մասին։
Քեմփբելը նաև ասել է, որ Սպիտակ տունը դեռևս նոր որոշումներ չի կայացրել Ուկրաինային ATACMS մարտավարական բալիստիկ հրթիռներ մատակարարելու և ռուսական տարածքի խորքում արևմտյան զինատեսակներով հարվածների վերաբերյալ։ Այդ հարցերը շարունակում են քննարկվել ԱՄՆ վարչակազմում, նշել է նա։
Միաժամանակ, պետքարտուղարի տեղակալը մտահոգություն է հայտնել վերջին երկու տարիների ընթացքում Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական ներուժի աճի տեմպերի վերաբերյալ։ «Մենք տեսել ենք, թե ինչպես է ռուսական զինուժը վերակազմավորվում արագությամբ և վճռականությամբ, որն իսկապես մտահոգում է մեզ», - հավելել է Քեմփբելը:

В Госдепе выразили надежду на скорое начало дипломатического урегулирования войны в Украине
Соединенные Штаты выражают надежду на скорое начало дипломатического урегулирования войны в Украине. Об этом заявил первый заместитель госсекретаря США Курт Кэмпбелл во время своего выступления в Вашингтоне. «Есть осознание, что часть этого потребуется решать за столом переговоров. Надеюсь, что в какой-то момент в не столь отдаленном будущем окажемся в каком-то дипломатическом взаимодействии», — отметил Кэмпбелл, говоря о перспективах разрешения ситуации.
Кэмпбелл также сообщил, что Белый дом пока не принял новых решений по поставкам Украине тактических баллистических ракет ATACMS и по ударам западным оружием вглубь российской территории. Эти вопросы остаются на стадии обсуждения в администрации США, отметил он.
В то же время заместитель госсекретаря выразил беспокойство темпами наращивания оборонно-промышленного потенциала России за последние два года. «Мы наблюдали воссоздание российских вооруженных сил с такой скоростью и решимостью, которые вызывают у нас реальную тревогу», — добавил Кэмпбелл.