Պեսկովը մեկնաբանել է Թրամփի՝ Մոսկվան և Պեկինը «ռմբակոծելու» սպառնալիքները
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Կրեմլը չգիտի՝ կեղծ են արդյոք Դոնալդ Թրամփի կողմից Մոսկվային և Պեկինին «ռմբակոծելու» սպառնալիքների մասին հաղորդագրությունները, թե ոչ։
«Սա կեղծ է, թե ոչ՝ մենք նույնպես չգիտենք։ Այժմ շատ կեղծ տեղեկություններ կան, հաճախ կեղծ տեղեկություններն ավելի շատ են, քան իրական տեղեկությունները։ Մենք միշտ ելնում ենք դրանից՝ վերլուծելով այս կամ այն լուրը», - լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան հանգիստ է վերաբերվում Միացյալ Նահանգների կոշտ հռետորաբանությանը։ «Նախ, Թրամփը, ընդհանուր առմամբ, բավականին կոշտ ոճ ունի իր օգտագործած արտահայտություններում», - ընդգծել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Պեսկովը հավելել է, որ նման հայտարարություններից անկախ՝ Ռուսաստանը ակնկալում է շարունակել երկխոսությունը Վաշինգտոնի հետ և աշխատել երկկողմ հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ։ «Մենք ակնկալում ենք շարունակել մեր երկխոսությունը Վաշինգտոնի հետ և պահել մեր սահմանը՝ երկկողմ հարաբերությունները վատթարացած վերականգնելու վերաբերյալ»։
Մամուլի քարտուղարը նաև նշել է, որ Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման հարցում սկզբունքային տարաձայնություններ չկան: «Այստեղ տարաձայնություններ չկան: Իրականում ցանկություն կա լուծել խնդիրը քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով և դա անել շատ արագ», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով բանակցությունների հեռանկարների մասին հարցին։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ CNN-ը, հղում անելով լրագրողներ Ջոշ Դոուսիի, Թայլեր Փեյջերի և Այզեկ Արնսդորֆի կողմից ձեռք բերված աուդիոձայնագրություններին, հաղորդել է, որ Թրամփը անցյալ տարի խոշոր դոնորների հետ մասնավոր հանդիպման ժամանակ ասել է, որ մի անգամ փորձել է համոզել հետ կանգնել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Ուկրաինա ներխուժելուց՝ սպառնալով «ռմբակոծել Մոսկվան»: Նույն զրույցում Թրամփը նշել է, որ նմանապես «իր տեղն է դրել» Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինին՝ սպառնալով ռմբակոծել Պեկինը, եթե Չինաստանը հարձակվի Թայվանի վրա: «Նա կարծում էր, որ ես խելագար եմ», - ասել է Թրամփը Սի Ցզինպինի մասին: «Բայց մենք երբեք որևէ խնդիր չենք ունեցել»:

Песков прокомментировал  угрозы Трампа «разбомбить» Москву и Пекин
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что в Кремле не знают, являются ли сообщения об угрозах Дональда Трампа «разбомбить» Москву и Пекин фейком или нет.
«Является ли это фейком или не является — мы тоже этого не знаем. Фейков сейчас очень много, зачастую фейков гораздо больше, чем правдивой информации. Мы всегда исходим из этого, когда анализируем те или иные новости», — сказал Песков журналистам.
По его словам, Москва спокойно относится к резкой риторике США. «Во-первых, у Трампа в целом достаточно жёсткая стилистика в том, какие фразы он использует», — подчеркнул представитель Кремля.
Песков добавил, что несмотря на такие высказывания, Россия рассчитывает продолжить диалог с Вашингтоном и работать над восстановлением двусторонних отношений. «"Мы рассчитываем продолжать наш диалог с Вашингтоном и нашу линию на починку изрядно поломанных двусторонних отношений».
Также пресс-секретарь отметил, что между Москвой и Вашингтоном нет фундаментальных разногласий в вопросе урегулирования ситуации вокруг Украины. «Здесь нет разногласий. Есть желание действительно решить проблему политико-дипломатическими средствами и сделать это очень быстро», — заявил Песков, отвечая на вопрос о перспективах переговоров.
Напомним, что ранее CNN со ссылкой на аудиозаписи, оказавшиеся в распоряжении журналистов Джоша Доуси, Тайлера Пейджера и Исаака Арнсдорфа, сообщила, что Трамп рассказал на частной встрече с крупными донорами в прошлом году, что когда-то пытался отговорить президента России Владимира Путина от вторжения в Украину, пригрозив «разбомбить к чёрту Москву».  В том же разговоре Трамп заявил, что подобным образом якобы «поставил на место» председателя КНР Си Цзиньпина, пригрозив бомбить Пекин в случае нападения Китая на Тайвань. «Он подумал, что я сумасшедший, — сказал Трамп о Си Цзиньпине. — Но у нас никогда не было проблем».