Պեսկովը բացատրել է, թե ինչ նպատակով է Եվրոպան Ռուսաստանի դեմ պատերազմ հայտարարում
Եվրոպան հայտարարում է Ռուսաստանի հետ պատերազմի նախապատրաստման մասին՝ թշնամու կերպար ստեղծելու և Ուկրաինային օգնության ծախսերն արդարացնելու համար, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Գերմանական տնտեսության ամբողջական  հատվածներ կորցնում են իրենց գրավչությունն ու մրցունակությունը։ Եվ, իհարկե, այս ֆոնին ավելի լավ է ուշադրությունը շեղել՝ ինչ-որ թշնամի ստեղծելով և պահպանելով այս կերպարը, և այստեղ, իհարկե, նրանց ընկալմամբ, մեզնից լավը չկա»,- ասել է Պեսկովը լրագրող Պավել Զարուբինին։
Նա նշել է, որ Եվրոպայի կողմից Ուկրաինային տրամադրված 50 միլիարդ եվրոն լուրջ գումար չէ, սակայն զգալի է Եվրամիությունում  ճգնաժամային երևույթների ֆոնին։
Ահա թե ինչու, ըստ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի, Եվրոպայում Ռուսաստանից թշնամու կերպար են ստեղծում։

Песков рассказал, с какой целью Европа заявляет о войне с Россией
Европа заявляет о подготовке к войне с Россией, чтобы создать образ врага и оправдать расходы на помощь Украине, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Целые сектора экономики Германии теряют свою привлекательность и конкурентоспособность. И, конечно, на этом фоне лучше всего отвлекать внимание созданием какого-то врага и удерживанием вот этого имиджа, и здесь, конечно, лучше нас в их понимании никого нет», — сказал Песков журналисту Павлу Зарубину.
Он отметил, что 50 млрд. евро, предоставленные Европой Украине, не являются серьезной суммой, но ощутимы на фоне кризисных явлений в Евросоюзе.