Պայթյուն` Մոսկվայի Սավելովսկի կայարանում. զոհվել է 1 ոստիկան, ևս 2–ը` վիրավորվել
Փետրվարի 24-ի գիշերը Մոսկվայի Սավելովսկի կայարանի մոտ գտնվող հրապարակում պայթյուն է տեղի ունեցել: Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի (ՔԿ) տվյալներով՝ մեկ ճանապարհային ոստիկանության աշխատակից մահացել է, իսկ երկու այլ ոստիկաններ տեղափոխվել են հիվանդանոց: Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ պայթյունն իրականացրած անձը մահացել է դեպքի վայրում:
«Վեդոմոստին» հավաքել է միջադեպի վերաբերյալ ներկայումս հայտնի տեղեկատվությունը:
Ըստ ՄՎԴ Մեդիայի՝ միջադեպը տեղի է ունեցել Մոսկվայի ժամանակով ժամը 00:05-ի սահմաններում: Անհայտ անձը մոտեցել է Մոսկվայի Հյուսիսարևելյան շրջանի ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցներին, որոնք ոստիկանական մեքենայով պարեկություն էին կատարում: Այնուհետև պայթեցվել է անհայտ սարք:
Ռուսաստանի ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Իրինա Վոլկը պարզաբանել է, որ մահացածը ոստիկանության ավագ լեյտենանտ Դենիս Բրատուշչենկոն էր, որը ՆԳՆ Մոսկվայի Հյուսիսարևելյան վարչական շրջանի առանձին ճանապարհային ոստիկանության գումարտակի ավագ տեսուչ էր: Նա 34 տարեկան էր: Նա ծառայում էր Մոսկվայի ոստիկանությունում 2019 թվականի մարտից: Նրանից մնացել են կինը և երկու անչափահաս երեխաները: Վոլկը հավելեց, որ նրանց, ինչպես նաև վիրավոր ոստիկաններին, կցուցաբերվի բժշկական օգնություն։
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի Մոսկվայի գլխավոր քննչական վարչությունը քրեական գործ է հարուցել իրավապահ մարմինների աշխատակցի նկատմամբ սպանության փորձի (Քրեական օրենսգրքի 317-րդ հոդված) և պայթուցիկ սարքերի անօրինական շրջանառության (Քրեական օրենսգրքի 222.1-րդ հոդվածի 1-ին մաս) հատկանիշներով։ Դեպքի վայր են ժամանել Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի քննիչներն ու դատաբժշկական փորձագետները, ինչպես նաև արտակարգ ծառայությունների աշխատակիցները։ Դեպքի վայրի զննում է իրականացվում, և վերանայվում են տեսահսկողության տեսագրությունները։ Նշանակվելու են դատաբժշկական փորձաքննություններ, այդ թվում՝ բժշկական և պայթուցիկ նյութերի փորձաքննություններ։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ճանապարհային ոստիկանության մեքենան, որի մոտ տեղի է ունեցել պայթյունը, լուրջ վնասվել է։ Մեքենայի թափքը ներսից վնասվել է։

Что известно о ночном взрыве у Савеловского вокзала в Москве
В ночь на 24 февраля на площади Савеловского Вокзала в Москве прогремел взрыв. Скончался сотрудник Госавтоинспекции, еще двоих полицейских доставили в больницу, сообщает Следственный комитет (СК) России. По предварительным данным, устроивший взрыв скончался на месте.
«Ведомости» собрали информацию, известную о происшествии на данный момент.
Как сообщает «МВД медиа», инцидент произошел около 00:05 мск. К сотрудникам Госавтоинспекции УВД Северо-Восточного округа столицы, которые были в служебном автомобиле на маршруте патрулирования, подошел неизвестный. После этого произошла детонация неустановленного устройства.
Официальный представитель МВД России Ирина Волк уточнила, что погибший – старший инспектор отдельного батальона ДПС ГИБДД УВД по Северо-Восточному административному округу ГУ МВД России по Москве старший лейтенант полиции Денис Братущенко. Ему было 34 года. Погибший служил в московской полиции с марта 2019 г. У него остались жена и двое несовершеннолетних детей. Им, а также раненым полицейским, будет оказана помощь, добавила Волк.
Главное следственное управление СК России по Москве возбудило уголовное дело о посягательстве на жизнь сотрудника правоохранительного органа (ст. 317 УК РФ) и незаконном обороте взрывных устройств (ч. 1 ст. 222.1 УК РФ). На место прибыли следователи и криминалисты СК РФ, а также оперативные службы. Осматривается место происшествия, изучаются записи видеонаблюдения. Будут назначены судебные экспертизы, включая медицинскую и взрывотехническую.
По данным ТАСС, автомобиль Госавтоинспекции, рядом с которым прогремел взрыв, был серьезно поврежден. Кузов машины выгнуло изнутри.